YARGI’YA MÜDAHALEYE KARŞI TEPKİLER “İÇ ÇATIŞMA”YA DÖNERKEN, İSRAİL “İÇ SAVAŞ”A GİDER Mİ?

İsrail Başbakanı Netenyahu, yüksek yargının hükümet üzerindeki denetim yetkisini kaldırmak üzere meclise sunduğu kanun teklifi meclisten geçince, İsrail’de yasanın çıkmasını engellemek için yapılan protestolar da başka bir aşamaya geldi.

Yasaya karşı halk sokaklarda gösteri yapar ve yer yer polisle de çatışırken, İsrail ordusundaki binlerce yedek asker de askere gitmeme kararı aldıklarını açıklamışlardı.

Amerika da Netenyahu hükümetini değişiklikten vazgeçmesi gerektiği yönünde uyarmıştı.

Gösterilerinin odak noktası haline gelen başkent Tel Aviv’in Kaplan Caddesi önünde on binler toplandı. Tel Aviv’in ana arteri Ayalon Otoyolu’nu kapatan yüzlerce gösterici slogan attı, düdük çaldı ve ateş yaktı. İsrail polisi, atlı birlikler, TOMA ve güç kullanarak saatlerce kapalı kalan yoldaki göstericilere müdahale etti.

İsrail Meclisi çevresinde cumartesiden beri devam eden gösterilere yasanın onaylanmasının ardından katılım arttı. İsrail polisi, meclis binası yakınındaki gösterileri TOMA, atlı birlikler ve güç kullanarak dağıtmaya çalıştı.

İki noktada da sağlık ekipleri yaralılara müdahale etti.

Tel Aviv Ayalon Otoyolu’nda 15, ülke genelinde en az 50 kişinin gözaltına alındığı bildirildi

YAHUDİ ŞOFÖR, YAHUDİ GÖSTERİCİLERİN ÜZERİNE ARAÇ SÜRDÜ

Netanyahu karşıtı protesto hareketi, ülkenin kuzeydeki 531 numaralı otoyolda bir İsrailli şoförün protesto için otoyolu kapatan göstericilerin üzerine aracını sürmesinin ‘terör saldırısı olarak değerlendirilmesi’ çağrısı yaptı.

İsrail polisinin açıklamasına göre, olayda 3 kişi yaralanmış, aracın şoförü gözaltına alınmıştı.

Sosyal medyada da bir aracın otoyolu kapatan kişilerin üzerine doğru gittiği görüntüler paylaşılmıştı.

NECEF’DE YAHUDİLER KARŞI KARŞIYA GELDİ, SİLÂHLAR ÇEKİLDİ

İsrail’in güneyindeki Necef bölgesinde bir yerleşim yeri yakınında bölge sakinleri arasında yargı düzenlemesi destekçisi ve karşıt gruplar arasında olay çıktı ve yerleşim yerinin güvenlik görevlisi havaya ateş açtı.

Polisin olay yerine geldiği ve 7 kişiyi gözaltına aldığı paylaşıldı.

ESKİ İSRAİL BAŞBAKANI OLMERT, ÜLKENİN “İÇ SAVAŞIN EŞİĞİNDE OLDUĞUNU” SÖYLEDİ

Eski İsrail Başkanı Ehud Olmert, ülke çapında kitlesel protestolara neden olan yargı düzenlemesinin Meclis’te onaylanmasının ardından “İç savaşa doğru gidiyoruz.” dedi.

Olmert, İngiliz Channel 4’a, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin Meclis’ten geçirdiği tartışmalı yargı düzenlemesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

İsrail’de Yüksek Mahkeme’nin yürütme üzerindeki denetimini kaldıracak yasaya karşı ocaktan bu yana devam eden protesto gösterilerine verdiği destekle bilinen Olmert, “Bu daha önce hiç olmadığı kadar ciddi bir tehdit. İç savaşa doğru gidiyoruz.” dedi.

Ülkenin istikrarı ve hükümetin yönetim becerisini kaybetme ihtimallerine rağmen “sivil itaatsizlik” ifadesini kullanan Olmert, “Hükümet, İsrail demokrasisinin temellerini tehdit etmeye karar verdi ve bu bizim ne kabul ne de tahammül edebileceğimiz bir şey.” diye konuştu.

TARTIŞMALI YARGI DÜZENLEMESİ

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu” Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi çeşitli yasa tasarılarını içeriyor.

Başbakan Netanyahu, 27 Mart’ta, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış ancak 2023-2024 bütçesinin mayıs sonunda Meclisten geçmesinin ardından yargı düzenlemesini tekrar gündeme getireceklerini duyurmuştu.

Hükümet, muhalefetle müzakerelerin tıkanmasının ardından yakın zamanda yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye basmıştı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı, siyasi ve toplumsal muhalefetin tüm tepkilerine rağmen bugün Mecliste kabul edilmişti.

İsrail’de 10 binden fazla yedek asker, hükümetin yargı düzenlemesini protesto için gönüllü ordu görevini bırakacaklarını açıklamıştı.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, ekonomi ve yargıda üst düzey görevlerde bulunmuş isimler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıklamıştı.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi karşıtı protestolar, 7 aydır devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: