AFRİKA’DA KITA ÇAPINDA İHTİLÂLDE CEZAYİR

Putin’in 15 Haziran’da Cezayir Devlet Başkanı Abdelmücid Tebbun ile görüşmesinin ardından taraflar “stratejik ortaklığı derinleştirme deklarasyonu” imzalamışlardı.

Nijer’de yaşanan darbe ile Batı işbirlikçisi iktidarın devrilmesinin ardından Nijer’e yapılacak herhangi bir müdahaleye cephede cevap vereceklerini açıklayarak tarafını açıkça ortaya koyan Cezayir yönetimi, bu açıklamanın hemen ardından Millî Halk Ordusu Genelkurmay Başkanı Said Şanegriha’yı Moskova’ya gönderdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Said Şanegriha ile ortak basın toplantısında bu ülkenin askeri kapasitesinin artırılmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını söyledi. Şoygu’ya göre iki ülke “bütün dünyaya” “bağımsız bir dış siyaset yürütmeye ve kendi millî menfaatlerini Batı’dan gelen benzeri görülmemiş baskıya rağmen savunmaya” hazır oluşlarıyla “net bir sinyal verdiler”.

Cezayir’in, son dönemde Rusya’dan aldığı silâhlarla Batı’ya karşı mücadeleye hazırlığını hızlandırmaya başladığı gözlemlenmekteydi. 2015-2019 itibariyle Rusya’nın silâh ihracatında Cezayir payı yüzde 14’le, Hindistan (yüzde 25) ve Çin’in (yüzde 16) ardından üçüncü sıradadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: