ABD, FRANSA VE ALMANYA’YA KAPIYI GÖSTERDİLER

Bir darbe ile işbirlikçi yönetimi deviren Nijer’in yeni yönetimi, emperyalizme karşı duruşun nasıl olması gerektiğini de göstermeye devam ediyor.

Nijer, ABD’nin, Fransa’nın, Almanya’nın ve Nijerya’nın Niamey Büyükelçilerine ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre verdi.

Nijer Dışişleri Bakanlığı tarafından Fransa Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen belgede, Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte’nin agremanının iptal edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Belgede, Büyükelçi Itte’nin 48 saat içinde ülkeden ayrılması istendi. Kararın, Fransa’nın Nijer çıkarlarına aykırı eylemleri nedeniyle alındığı belirtildi.

26 Temmuz’da yaşanan iktidar değişikliğinin ardından Nijer, daha önce Fransa ile imzalanan 5 askeri işbirliği anlaşmasını iptal ettiğini duyurmuştu.

Almanya Büyükelçisi’ne de 48 saat süre

Benzer şekilde, Almanya’nın Niamey Büyükelçisi Oliver Schnakenberg ve Nijerya’nın Niamey Büyükelçisi Mohamed Usman da aynı süre içinde ülkeden ayrılmaları istendi.

Nijer Dışişleri Bakanlığı tarafından Almanya Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen belgede, Almanya’nın Niamey Büyükelçisi Schnakenberg’in bakanlığa çağrıldığı ancak büyükelçinin bu davete icabet etmediği belirtildi.

Bu gerekçeyle Büyükelçi Schnakenberg’in agremanının iptal edildiği bildirilen belgede, Schnakenberg’in 48 saat içinde ülkeden ayrılması istendi.

Nijerya’nın Niamey Büyükelçisi’ne de 48 saat süre verildi

Dışişleri Bakanlığı tarafından Nijerya Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen belgede de benzer bir açıklama yapılarak, Nijerya’nın Niamey Büyükelçisi Usman’ın bakanlığa çağrıldığı ancak büyükelçinin bu davete icabet etmediği belirtildi.

Bu gerekçeyle Büyükelçi Usman’ın agremanının iptal edildiği bildirilen belgede, Usman’dan 48 saat içinde ülkeden ayrılması istendi.

ABD büyükelçisine 48 saat mühlet

Nijer, ayrıca ABD’nin büyükelçisine de 48 saatlik bir süre vererek, ülkeden ayrılmasını talep etti. Amerika, vatandaşlarına Nijer’den ayrılmaları çağrısı yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: