NİJER FRANSA ELÇİSİ VE ASKERLERİNE KAPIYI GÖSTERDİ

Nijer’de askerî yönetim, Fransız büyükelçinin ensesinden tutulup sınır dışına atılması için polise talimat verdi.

Nijer’deki askerî yönetim, 25 Ağustos’ta ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdiğini bildiren notayı Fransa’ya iletmişti. Belgede, Büyükelçi Itte’nin 48 saat içinde ülkeden ayrılması istenmiş, kararın, Fransa’nın Nijer çıkarlarına aykırı eylemleri nedeniyle alındığı belirtilmişti. Nijer buna rağmen ülkeden ayrılmayan Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edilmesi için polise talimat verildiğini duyurdu.

Nijer Dışişleri Bakanlığı’ndan, Fransa Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen notada, Itte’nin, kendisine verilen sürenin dolmasına karşın ülkeden ayrılmadığı için 28 Ağustos itibarıyla diplomat statüsünün ayrıcalıklarından faydalanamayacağı ve güven mektubunun iptal edildiği bildirildi.

Notada, Nijer polisine, Büyükelçi Itte’yi sınırdışı etmek için talimat verildiği kaydedildi.

Itte’nin ailesinin de diplomatik kart ve vizelerinin de iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.

Yerel basın, Nijer polisi, Itte’nin sınırdışı edilmesi talimatı alındıktan sonra, Fransız Büyükelçiliği’nden ayrılan tüm araçları aradığını aktardı.

Fransa ise “cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını” açıklamıştı.

Büyükelçi Itte, verilen süre dolmasına karşın ülkeden ayrılmamış, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, baskılara rağmen Itte’yi geri çekmeyeceklerini tekrarlamıştı. Fransa, elçiliğe yapılacak bir müdahaleye karşı Fransız askerlerinin cevap vereceğini ileri sürdü.

NİJER, FRANSA’NIN ASKERİ BİRLİĞİNİ 3 EYLÜL’E KADAR GERİ ÇEKMESİNİ TALEP ETTİ

Nijer yetkilileri, Fransız birliklerinin (700 personel) 3 Eylül’den önce Nijer’den ayrılmasını talep etti.

Suudi Arabistan medyasına göre, CNSP, Fransa ile tüm güvenlik ve askerî anlaşmalarını iptal etti.

Nijer’deki Fransız askerlerinin varlığına karşı süresiz bir protesto düzenleneceği belirtiliyor. Yerel halk, Fransız üssünün su ve enerji kaynağının kesilmesi ve gıda sevkiyatlarının durdurulması talebinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: