HANİ ŞEFFAFLIK VE DÜRÜSTLÜK?

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Faizin 7,5 puan artırıldığı hafta Merkez Bankası’nın 5,2 milyar USD satış yapmış olması piyasada Merkez’in kur artışına müdahalesi olarak yorumlanmış ve sorulmuştu:

Hani kura müdahale etmek için döviz satılmayacaktı, hani şeffaf ve dürüst olma sözü vermiştiniz?

Bakan Şimşek, bu eleştirilere akademisyen ve eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara’nın paylaşımını alıntılayarak cevap verdi.

Şimşek’in katıldığını belirttiği yorumunda, Kara’ya göre Merkez Bankası, dövizi, KKM’den çıkan ve dövize yönelen talebi karşılamak için satmış.

İyi de bu da bir nevi dövize müdahale değil mi?

Merkez bu satışı yapmasa piyasada dövizin fiyatı artmayacak mıydı yani? Ve Şimşek’in katıldığını ifade ettiği yorumunda Kara, daha bir sürü yanlışa temas edip, zararın neresinden dönsek Kârdır da diyor…

İşin aslı şu ki, ilk düğme yanlış iliklenince, gerisi gelir. Yanlış, yanlışla düzeltilmez. Çürük zemine, sakat temel üzerine doğru bina yapılmaz. O binanın ayakta kalması için ne yapsan nafile, çözüm yıkıp yenisini yapmak.

Anlaşılmayan da bu.

Yıkılacak binayı sağdan soldan destekleyerek, bir de milleti aç bırakıp yükü hafifleterek şimdilik yıkılmaktan kurtarmaya çalışıyorlar.

Mümkün mü?

Değil.

Belki biraz zaman kazanırlar, hortumcular biraz daha götürür.

Mesele sadece ekonomik de değil ki zaten. Esas mesele siyasî. Ekonomiyi bu hâle getiren siyaset: Milletin şeyine koyma ve koydurma düzeni.

Misâl, geçenlerde Bakan Mehmet Özhaseki kostaklanarak açıkladı ki depremden sonra 850 bin bina için 110 milyar dolar harcama yapılacakmış, milleti nasıl da düşünüyorlarmış…

Bir: Depremden önce tedbir almadınız, milleti ölüme yolladınız.

İki: Depremden sonra günlerce millet yardım bekledi.

Üç: Deprem olması beklenen yerler için hâla gerçek tedbir almıyorsunuz.

Dört: Bu açıkladığınız rakamla değil 850 bin müstakil ev, topyekûn bu ülkenin deprem problemi çözülür. O parayı bu günkü kurla çarpıp 850 bine böldüğümüzde karşımıza 3,5 milyon lira çıkıyor. Ya TOKİ arsayı kendi veriyor, 110 metre kare evler 1 milyon 750 bin liraya ihale edildi. Metrekare fiyatı 16 bin liraya geliyor. Peki, İmar’ın metrekare birim fiyatı nedir? İkisi de devlet kurumu olduğu hâlde, TOKİ’nin fahiş fiyatlarının sebebi ne?

Tablo şu: Bir taraftan birileri depremi fırsat bilmiş, insanların acısının üzerinden malı götürmeye, hortumlamaya, milletin şeyine koymaya devam ederken, diğer taraftan İngiliz Mehmet işleri düzelteceğim diyerek yükü milletin sırtına bindirme görevini ifa ediyor.

Her şeyleri allem kallem, her şeyleri antin kuntin…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: