BATI’DAN AHLÂKSIZLIK İTİRAFI

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Rusya’dan gaz almanın ‘ahlâkî açıdan hoş olmayan’ bir şey olduğunu, ancak ülkenin enerji arzının güvenliğini sağlamak için başka bir yolun olmadığını söyledi.

Avusturya Devlet Televizyonu ORF’e konuşan Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Rus doğalgazını almaktan başka yolunun olmadığını belirtti.

“Bir numaralı öncelik arz güvenliğidir. Bu bozulursa sistem bozulur, enerjinin üretimi ve insanlara arzı da bozulur. Onun için mesele, öncelikli olarak, enerji arz güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili” diyen Nehammer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hoş değil. Ahlâkî açıdan hoş değil ama gerçek. Ve başbakan olarak bunu yapmak benim sorumluluğum.”

Ahlâksız herifler ve dahi karılar; Ukraynalıları acımasızca ölüme sürüyorlar ama kendi konforlarını terk etmeyi göze almıyorlar. Evet, biz Ukrayna’nın dünyanın selâmeti açısından yenilmesi gerektiğini söylerken, en basitinden bu ahlâksızlığın yenilmesi gerektiği içindir. Evet, Ukraynalıların içine düştüğü hâl ibretlik ve içler acısı. Bir topluluk işbirlilçiler elinde insanî varoluşun hakikatine temelde düşman olan sözde dost görünümlü çiyanlar için nasıl yok ediliyor, görüyoruz.

Ukraynalıları gaza getirmek için bir de “vatan” diyorlar.

Kötüye ve yanlışa alet edilecek bir vatan anlayışı doğru değildir. Biz vatanı, maddede değil, ruhta, fikirde arayanlarız. Kuru toprak parçası olarak vatan değil, onun vasıtalık ettiği, etmesi gereken fikre göre vatan anlayışı. Burada Ukrayna’nın gerçek vatanseverleri Ruslara karşı mücadele edenler değil, Ukrayna’nın emperyalizmaya alet olmasına rıza göstermeyenlerdir. Rus işgâliymiş… Zaten ondan önce emperyalist işgâl varken, putperest neo-naziler ipleri ellerine aldıklarından dolayı niye sesleri çıkmıyordu? Ukrayna’nın sözde bağımsızlığına mı bağımsızlık atfedeceğiz de Rusya’ya karşı bağımsızlık mücadelesi verdiklerini kabul edeceğiz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: