AKP, İNGİLİZLERLE İŞBİRLİKÇİLİĞİ DERİNLEŞTİRİYOR

Dünyada kurulu neo liberal etiketli sömürü düzeninin baş mimarı olarak İngiltere’nin -Amerika ile birlikte- insanlık ve İslâm dünyası için esas tehlike teşkil ediyor oluşu karşısında AKP’nin İngilizlerle, Kraliçe ile olan ilişkisi ne durumda?

Ekonomi’nin başına (İngiliz) Mehmet Şimek’i getirerek ipleri Kraliçeye teslim etmiş olduk aslında…

Tabi sömürüye kudurganlık seviyesinde alışmış emperyalist aldıkları ile asla yetinmez, her zaman daha fazlasını ister mi ister… Daha yakın ilişki, daha sıkı ilişki, daha derin işbirliği…

Geçen gaftadan kalan iki haber:

Erdoğan, İngiliz Prens ile savunma sanayiini görüşecek

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu ayın sonunda Edinburgh Dükü Prens Edward’ı ağırlayacak ve iki ülke savunma ve ticaret ilişkilerini geliştirmenin yollarını görüşecek.

Türkiye ve İngiltere Brexit’ten bu yana ilişkilerini geliştirmek için çalışıyor ve İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesiyle yapılacak bu nadir görüşme, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin ziyaretinin hemen ardından gerçekleşecek.

İsminin açıklanmasını istemeyen kişiler, Prens Edward’ın ziyareti sırasında bir gala yemeğine katılmasının ve bir İngiliz okulunu ziyaret etmesinin de beklendiğini söyledi.

Buckingham Sarayı ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın ofisi yorum yapmayı reddetti.

Söz konusu kişiler, Türkiye’nin İngiltere ile mevcut bir serbest ticaret anlaşmasının kapsamını genişletmek üzere görüşmeler yürüttüğünü ve Rolls-Royce ile tank ve savaş uçağı projeleri için ortak motor üretimi konusunda görüşmeler yaptığını söyledi.

Rolls-Royce ile görüşmelerin ileri bir aşamada olduğu belirtilirken, gezi sırasında herhangi bir duyuru yapılmasının beklenmediği ifade edildi.

Türkiye, TUSAŞ’ın KAAN olarak adlandırılan beşinci nesil savaş uçağı geliştirme programını güçlendirmek için Rolls-Royce ile bir anlaşma sağlamayı umuyor.

Rolls-Royce’un halihazırda Türkiye’de Türk sanayi holdingi Kale Grubu ile bir ortak girişimi bulunuyor ve anlaşma sağlanırsa geleceğin motoru burada üretilecek.

KAAN, BAE Systems’in desteğiyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilmekte olan stealth, çift motorlu, her türlü hava koşuluna uygun bir savaş uçağı.

Yetkililer ayrıca Türkiye’nin, eskiyen bazı gemilerinin yerine Kraliyet Donanması tarafından kullanılmakta olan üç adet Tip 23 fırkateyni satın almakla ilgilendiğini ifade etti.

Mayıs ayında yeni hükümetin kurulmasından bu yana Türkiye’yi ziyaret eden en üst düzey İngiliz bakan olan Cleverly, bu hafta başında Ankara’da dışişleri ve savunma bakanlarıyla görüşmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmelerde serbest ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi ve 20 milyar dolara yaklaşan ikili ticaretin çeşitlendirilmesine yönelik ön hazırlıklar üzerinde duruldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı: Türkiye ile ilişkilerimiz çok güçlü

İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly Türk mevkidaşı Fidan ile özellikle yasa dışı göç ve savunma sanayii konularını masaya yatırdıklarını belirtti.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cleverly, Habertürk’ten Sena Alkan’ın sorularını yanıtladı.

Serbest Ticaret Anlaşması ile ilgili kritik açıklamalarda bulunan Cleverly, teknolojiyi de kapsayan, gelecekte de sağlam kalacak iyi bir anlaşmayı istediklerini belirtti.

“Savunma sanayii konusunu ele aldık”

Bakan Cleverly’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Birçok konuyu ele aldık. Türkiye ve Birleşik Krallık ilişkisi çok kuvvetli. Birçok meseleyi masaya yatırdık görüşmelerimizde. Ticareti konuştuk. Serbest ticaret anlaşmasının geleceğe yönelik teknoloji, yapay zeka, siber alanda hizmetler, savunma işbirliğimizi ele aldık. Savunma sanayilerimizin daha yakın işbirliği konusunu ele aldık.

Birçok ülkenin karşı karşıya olduğu yasa dışı göçü ele aldık. Birçok alanda yol kat ettik.

Tam olarak ne zaman müzakerelerimizin sonuna geleceğimizi söylemek zor. İki ülkenin net hedefleri var. Serbest ticaretin anlaşmasının geleceği yönelik olması için yapay zeka, hizmetler diyoruz. İşimizin bir kısmı pandemi yüzünden ertelendi. Burada Türkiye hükümetiyle bir hedefimiz var. Hem Türkiye’nin hem bizim motivasyonumuz yüksek.

“Türkiye ile iyi bir anlaşma istiyoruz”

Olabildiğince hızlı ilerlemek istiyoruz. Bunun iyi bir anlaşma olmasını, gelecekte sağlam kalacak, kullanışlı bir anlaşma olmasını, 15 yıl sonra da işe yaramasını istiyoruz.

İngiliz şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmasını görmek istiyorum. Dışişleri Bakanı ile bu konuyu ele aldık. Yenilebilir enerji meselesini. Of shore rüzgar enerjisi konusunda Türkiye bariz sebeplerden ötürü kilit aktör. Bunun dışında yatırım açısından savunma sektörü hızlı büyüyor. Bu konuda fırsatlar var. Çok yetenekli genç Türk mühendisler, teknoloji uzmanlarla tanıştım. Türkiye büyük hedefleri olan ülke. Türkiye ile yakın çalışmak ulusal çıkarımıza olacaktır.

Tabii ki garantör ülke olarak Kıbrıs’taki barışın garantörlerinden biri olarak çözüm görmek istiyoruz. Bu Birleşik Krallık’ın uzun süre benimsediği pozisyondur. BM çerçevesinde müzakere yoluyla çözüm istiyoruz. Türkiye hükümetiyle çok iyi ilişkilerimiz mevcut. Aynı şekilde Yunanistan hükümetiyle. Kıbrıs halklarıyla çok iyi ilişkilerimiz var. Burada bir çözüm için çalışmayı sürdüreceğiz. Barış Gücü’ne asker gönderen ülkelerden biri olarak tansiyonu düşürmek için elimizden geleni yapacağız.

“Kıbrıs konusunda pozisyonumuz değişmedi”

“Birleşik Krallık Hükümetinin pozisyonu değişmedi. BM çerçevesinin önemli olduğunu Dediğim gibi dostane ilişkilerimiz var. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’taki topluluklarla. Biz de bu meselenin BM çerçevesi kapsamında çözülmesini istiyoruz.

Yasa dışı göç dünyanın dört bir yanında tüm ülkeleri ekliyor. Şunu açıklığa kavuşturmak istiyorum, biz Türk hükümetiyle çok yakından çalışıyoruz. İngiltere’de olan Türk vatandaşlarının geri gönderilmesi tamamen Türk vatandaşlarla ilgili mesele. Bizim burada yaptığımız, Türkiye çok sert ve net adımlar attı göç meselesiyle ilgili. Bu mesele Avrupa’daki tüm ülkeleri etkiliyor. Biz Türkiye ile birlikte çalışıyoruz. Türkiye bizim yakın dostumuz, ortağımız. Yürüttüğümüz çalışmalarda bazı haberlerin fazla yorum içerdiğini düşünüyorum. Türkiye ile birlikte çalışmak istiyoruz. Örneğin terörle mücadele meselesinde iki ülke uzun süredir birlikte çalışıyor. Çok iyi ilişkimiz var. Hem Türk hem İngiliz halkının hayrına yakın işbirliği içinde olmamız.

Bizim görmek istediğimiz şey, Ukrayna’nın kendi ülkesini geri alması. Putin’in Ukrayna’yı işgali yasa dışıydı, vahşi bir işgal süreciydi, sebebi yoktu. Türkiye’nin bunu net bir şekilde kınamasından memnuniyet duydum. Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz tahıl girişimi, güvenli gıda konusunda diplomasi yürüttü. Rusya kötü niyetle anlaşmadan çıktı. Açlığı jeopolitik bir araç olarak görmek istedi. Putin’in ödüllendirilmemesini istiyoruz. bu hiçbir sebebi olmayan vahşi isyan yüzünden. Çok teşekkürler.

Bugün iki ülkenin yürüttüğü işleri görme fırsatım oldu. Jet uçağı konusunda. Türkiye’nin çok gelişmiş ve hızla büyüyen savunma ve endüstri sektörü var. İki ülke olarak yakın ilişki yapıyoruz. Bu da ortak çıkarımıza olacak. Şimdilik hangi teknolojiler üzerine spesfik yorum yapmayacağız. Dostuz, müttefiğimiz, gelişmiş sektörlerimiz var. İki tarafın ortak çıkarına çalışmak, özellikle savunma meselelerinde.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: