UKRAYNA’NIN BATIŞ MANZARALARI

Polonya-Ukrayna ilişkileri bir süredir tahıl ithalatı nedeniyle gergin.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgale başlaması ve Karadeniz’de uyguladığı abluka, Kiev yönetimini tahıl ihracatı için alternatif güzergahlar aramaya zorladı. Bu nedenle Orta Avrupa’da büyük miktarda tahıl birikti.

Avrupa Birliği (AB), çiftçileri korumak amacıyla Ukrayna”dan birlik üyesi 5 ülkeye (Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya) tahıl ithalatını geçici olarak yasakladı. Zira bu ülkelerde çitçiler, Ukrayna tahılının yerel piyasada fiyatları düşürmesinden endişeliydi.

AB’nin yasağı 15 Eylül’de sona erdi ve birlik yasağı uzatmadı. Ancak Macaristan, Slovakya ve Polonya yasağı sürdürme kararı aldı.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu defalarca, ticaret politikalarını birliğe üye ülkelerin değil, Komisyon’un belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna bu hafta tarım ürünleri ithalatına getirdikleri yasak nedeniyle Slovakya, Polonya ve Macaristan’a karşı Dünya Ticaret Örgütü’nde dava açtı.

Kiev yönetimi üç ülkeyi, uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmekle suçladı.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yuliya Sviridenko, “AB üyesi ülkelerin tek başlarına Ukrayna mallarının ithalatını yasaklayamayacağını kanıtlamak bizim için hayati önem taşıyor” dedi.

Ancak Polonya, “Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki şikayet bizi etkilemiyor” diyerek yasağı sürdüreceğini açıkladı.

Yasağa rağmen Polonya, Macaristan ve Slovakya, tahıl ürünlerinin ülkeleri üzerinden diğer pazarlara taşınmasına izin vereceklerini duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherina Colonna yaptığı açıklamada, AB’nin yaptığı bir araştırmanın, Ukrayna’dan tahıl ithalatının Avrupalı çiftçilere zarar vermeyeceğini ortaya çıkardığını söylemişti.

Colonna, Ukrayna ile bazı AB üyeleri arasındaki gerginliğin “üzüntü verici” olarak olduğunu belirtmişti.

Polonya, Rusya’nın işgali sonrası Ukrayna’ya büyük askeri destek vermişti.

Varşova yönetimi; Almanya’ya da Ukrayna’ya Leopard 2 muharebe tankları gönderme çağrısı yapmış, ülkeye savaş uçakları gönderme sözü vermiş ve Ukrayna’dan 1,5 milyondan fazla mülteciyi kabul etmişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki: Kiev rejimi hububat ihracatının yasaklanması yüzünden Polonya ile çatışmayı tırmandırırsa -Ukrayna’nın Polonya’yı şikâyeti ve muhtemel adımları kastediyor- Varşova da ambargoyu genişletir. Kiev, Ukrayna hububatının Polonya pazarında nasıl istikrarsızlığa neden olduğunu anlamıyor; Varşova için kendi çiftçilerinin menfaati öncelikli.

Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, son derece dikkat çekici bir açıklama yaparak Varşova ve Kiev arasındaki anlaşmazlığın Polonya topraklarında hububat satmak isteyen Ukraynalı oligarkların menfaatleriyle ilgili olduğunu söylüyor. Oysa, Błaszczak’a göre, bu hububat “satılması gereken pazarlarda satılmalı”. Bakan, hububatın Polonya topraklarından transit geçişini yasaklamadıklarını da hatırlatıyor.

Polonya, Ukrayna’ya silah akışını durdurduklarını duyurdu.

Polonya Başbakanı Morawiecki:

“Varşova, kendisini aktif olarak silahlandırdığı için Ukrayna’ya silah tedarikini durdurdu.

Ukrayna, acımasız bir Rus saldırısına karşı kendini savunuyor ve durumu anlıyorum ama dediğim gibi biz ülkemizi savunuyoruz.

Artık Ukrayna’ya silah transfer etmiyoruz çünkü artık Polonya’yı silahlandırıyoruz.”

Polonyalı bir grup milletvekili parlamentoya yeni bir tasarı sundarak, Ukrayna’ya yollanan tüm yardımların yaklaşık 101 milyar zloti yani yaklaşık 21 milyar 876 milyon dolar ettiğini ve Ukrayna’dan bunun geri istenmesi gerektiğini bildirdi.

Polonya ve Ukrayna arasındaki gerginlik tahıl kriziyle başladı ve giderek büyüyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşması sonrası Ukrayna’nın Varşova Büyükelçisi Polonya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Zelenskiy, konuşmasında, “Bazı ülkeler Ukrayna ile dayanışma içindeymiş gibi davrandılar” demişti.

Polonya ise Zelenskiy’nin sözlerine, “Savaşın ilk günlerinden bu yana Ukrayna’yı destekleyen Polonya konusunda haksız” diyerek tepki göstermişti.

Polonya Ukrayna’yı mühimmat bakımından desteklemeyi bırakmasının ardından Ukrayna, ortaklarının kararlarına saygı duyduğunu deklare etti. Polonya’nın savaşın başından bu yana Ukrayna için çok şey yaptığını, en çok tank gönderen ülke olduğunu bildirdi.

Polonya Devlet Başkanı A. Duda da geçen gün Kiev rejimini kastederek şöyle demişti: “Boğulan biri son derece tehlikelidir, çünkü sizi de dibe çekebilir. Kurtarmaya geleni de boğabilir.”

Polonya Ukrayna’yı bir anda yüzüstü bıraktı.

Almanya resesyon ve enerji krizi yüzünden Avrupa’nın hasta adamı ilan ediliyor.

Ukrayna taarruz yapacak seçkin birliklerin hemen hepsini cepheye sürdü ve tüketti.

NATO stoku iyice azaldı ve kış yaklaşıyor.

Batı’nın Batırdığı ülke: Ukrayna…

Rusya’yı zayıflatmak ve kendi silâh sistemlerini deneme geliştirme için laboratuvar olarak kullanılan ülke…

Ukrayna’ya ABD de sırtını dönemye başladı.

ABD, ATACAMS verilmesi meselesini yine erteledi ve Zelensky’nin eski ziyaretlerinin aksine çok küçük 325 milyon dolarlık bir askeri hibe verdi.

Zelensky’nin BM konuşması geçen yılın aksine neredeyse kimse tarafından dinlenmedi.

Zelensky’in ABD meclisinde konuşma yapması da reddedildi, kimse Zelensky’i dinlemek istemiyor.

Gemi batıyor ve kaçan kaçana.

Batılıların dediği gibi zafer bir erkek iyi bir evlat gibidir babası çıkmaya çalışan çok olur ancak yenilgi yetimdir umursayanı olmaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: