ADAM TANIMA REHBERİ

Selim GÜRSELGİL

Bir de filozof bozuntusu var, İsrail saldırganlığı karşısında dansözlük yapanlardan…

Şöyle diyim: Ben pek çok filozof bilirim. Hatta pek çoğunun ismini duymadıkları dahil… Filozofların özelliği şudur: Bunlar kalburüstü insanlardır. Kafaları herkesten fazla çalışır. Kimsenin düşünemediğini düşünür ve açıklamaya çalışırlar. Kafası çalışmayan bir filozof taslağı hiç gördün mu derseniz, evet, Türkiye’de; hem de İslâmcılar arasında…

Sonunda İslâmcılıktan istifa etti, Kemalizm’in nurlu yolunu keşfetti de İslâmcı gençler peşini bıraktı. Yoksa piyasada yıllarca zehir saçtı. Büyük İslâmcı sermaye grupları para yağdırdılar kendisine. Gençler geçtiği yollara güller serptiler. Yere göğe koyamadılar. Biz anlatmaya çalıştık;

– Yahu bu adam düşünmüyor, herhangi bir mahlûkun yapabileceği gibi düşünme taklidi yapıyor.

– Yahu bunun kafası da çalışmıyor. Bir-kaç felsefî kavram öğrenmiş, onlarla boğuşup duruyor. İçselleştirme diyen herkese filozof gözüyle bakamayız. Bu dangalak hiçbir şey söylemiyor, söylermiş gibi yapıyor.

– Yahu bu gibi tipleri, Salih Mirzabeyoğlu’nun ortaya koyduğu mücerret tefekkür davasını sulandırmak için piyasaya sürüyorlar. İslâmcı gençleri alıklaştırmak ve pasiflestirmek için kullanıyorlar. Boş peynir tenekesi bunlar.

Kimseye anlatamadık. Siz de sizden olmayan herkesi karalıyorsunuz dediler. İslâmcı gençler ona bayılıyor, ilâhiyat çevreleri ekstaz oluyor, hele türbanlı kızlar onu görünce saçlarını yoluyor dediler.

Yahu sizde hiç mi feraset yok? Hiç mi izan yok? Bu adam yeni sapıtmadı ki? Yıllarca zehir saçtı! Gazetelerde, televizyonlarda akıl dağıttı! Hiç mi size bu adamın söyledikleri din-dışı gibi gelmedi? Hiç mi uyanmadınız?

Maalesef durum bu. İslâmcı camianın kendi eliyle yonttuğu filozof putu, şimdi İslâm’a saldırıyor. Hâlâ da aynı filozof pozlarını elden bırakmıyor. Kendini ona buna beğendirmek için her tarafa kuyruk sallıyor. Filistinli mücahitlere pislik yapıyor.

Yazık bu aziz davaya! Yazık sizin Mirzabeyoğlu kaçkınlığınıza! Onun fikirlerini konuşturmamak için böyle zirdelileri başımıza musallat ettiniz. Kavgadan kaçmak, döşeklerinizde sıcak yatmak için böyle münafıkların peşine düştünüz.

Şimdi ne dese haklı herif. Bu sizin hiçiniz!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: