UKRAYNA İÇİN YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR

WSJ: Ukrayna için askeri operasyonların bir sonraki aşaması daha tehlikeli olacak..

Wall Street Journal‘ın (WSJ) ismi belirtilmeyen Ukraynalı yetkililere dayandırdığı haberine göre çatışmaların bir sonraki aşaması Kiev yönetimi açısından giderek daha tehlikeli hale geliyor.

Yetkililer, uzun vadeli bir çatışmanın ‘ülke ekonomisini savunma üretimine kaydıran Rusya açısından başarıyla sonuçlanacağı’ görüşünü dile getirdi.

Gazete göre Moskova, çok sayıda insansız hava aracı, füze ve tank üretiyor ve devasa silah stoklarına sahip. Fakat Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, halihazırda büyük ölçüde Batılı ülkelerden gelen tedariklere bağımlı ve mühimmat ve askeri teçhizat sıkıntısı yaşıyor.

Son aylarda Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna ordusunun karşı taarruzu sürdürmek için gereken silah ve hava savunma teçhizatından yoksun olduğu duyurarak Batılı müttefiklerden askeri yardımları artırmaları talebini yineliyor.

Öte yandan Politico haber kuruluşu da Batılı ülkelerin Kiev’e teslim edecek silah sıkıntısı çektiklerini ve Ukrayna’daki çatışmalardan yorulduklarını belirtiyor.

Gazetede yer alan haberde Batı’nın Ukrayna’ya karşı silahlarının ve sabrının tükenmekte olduğuna dair işaretler verdiği vurgulanıyor. Gazeteye göre, ‘Washington ve Avrupa’da Batı’nın savaşmaktan yorulmuş olabileceğine dair artan bir izlenim söz konusu’.

Kaynak: Harici

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: