“ACİL VE UZATILMIŞ MOLA”

Atlantikyacı tayfa, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyetini, akıllarınca ABD’yle aynı safta göstermelerine imkân verecek hiçbir fırsatı kaçırmıyor. BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan “acil, insanî ara verme” tasarısı oylamasında, ABD ve İngiltere gibi, Rusya’nın da çekimser oy kullandığını duyar duymaz yaygarayı bastılar; “İşte yakalandılar! ABD’yle, Rusya stratejik işbirliği yapıyor!”… Alâkası yok.

“Ateşkes” tabirinin içerdiği kesinlik anlamı, “ateş”in, süre dolar dolmaz kaldığı yerden hemen devam edeceğini baştan ilân eden “ara verme” ifadesine göre daha kuvvetli. Ayrıca, bir ateşkes uygulaması süreli bile ilân edilmiş olsa, süre dolduğunda uzatılması teamüldendir. Dolayısıyla, “acil, insanî ara verme” adıyla formüle edilmiş bu uygulama, ABD ve İngiltere için, üzerlerindeki yoğun kamuoyu baskısını, “İsrail’i desteklemekten vazgeçmediklerini gösterecek şekilde hafifletmenin en az mahzurlu yolu” oluyor.

Rusya’ya gelince, bu uygulama aynı zamanda Gazzeliler için kısa bir soluklanma imkânı demek olduğundan “hayır” demek zaten söz konusu olamazdı. “Evet” oyu kullandığı taktirde, Ukrayna cephesinde bozguna uğramış durumdaki Anglo-Amerikan sömürgeciliğinin benzer bir tasarıyı Ukrayna için oylatacağını bildiğinden, açıkça “evet” oyu kullanması da mümkün olmayan Rusya’nın “çekimser” oy kullanması anlaşılabilir bir tercihtir. Doğudan bir güneş gibi doğan çok kutuplu, devrimci hür dünyanın lideri Rusya’yla, Ukrayna cephesinde tuzla buz olan sabık Anglo-Amerikan sömürgeci hegemonyasının lideri ABD arasında stratejik bir işbirliği yok. Böyle bir işbirliği, sadece, Akape Propaganda Makinesinin televizyon stüdyolarında sabahtan akşama, akşamdan sabaha, “Batı’dan koparsak yaşayamayız! NATO’dan çıkarsak ölürüz! Avrasya’da olursak dünyanın dışına düşeriz!” diye feryâd eden her biri birbirinden “sıkı Filistinci” Atlantikya tayfasının kafasının içinde var.

Rusya’nın, “ara verme” yerine, reddedileceği besbelli “ateşkes” önerisinde bulunmasıysa, çelişki değil; karşı tarafa atılmış diplomatik bir çalımdır.

Adımlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: