BAŞKAN PUTİN’İN AVRUPA VE UKRAYNA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen Uluslararası Kültür Forumu Genel Kurulu’nda Başkan Putin Avrupa ve Ukrayna ile ilgili konularda birtakım açıklamalarda bulundu:

🔹 Biz kimseyle ilişkilerimizi bozmak istemiyoruz. Ve bunu yapmıyoruz. Hiçbir şeyi çarpmıyoruz ya da kapatmıyoruz: kapı yok, kepenk yok, pencere yok. Eğer birileri kendilerini kapatmaya karar verirse, bu onların bileceği iş. Onlar kendilerinden çalıyorlar. Rusya’nın, güncel olayların giderek daha fazla farkına varan Avrupa toplumuyla herhangi bir çatışması yok.

🔹 BM ve UNESCO’dan çekilmemize gerek yok. Burası insanların birbirleriyle iletişim kurduğu, çalıştığı bir platform. UNESCO aracılığıyla oldukça ciddi projelerimiz var. Ben buna gerek görmüyorum. Bazı insanlar BM’den ayrılmak gerektiğini söylüyor. Saçmalık, çünkü bu örgütlerin kurucusu Rusya’dır. Neden onlardan ayrılalım ki?

🔹 Avrupa ile değil ama ulusal kimlik duygusunu yitirmiş ve Kuzey Amerika’ya bağımlı hale gelmiş Avrupalı elitlerle zor zamanlar geçiriyoruz. Bugün Avrupa’nın trajedisi budur.

🔹 Fransa’nın BRICS’e katılımına gelince, eğer Fransa isterse, başvuru yapabilir. Bilhassa daha önce de söylediğim gibi Rusya önümüzdeki yıl BRICS’e başkanlık edeceği için bunu değerlendiririz.

🔹 Birçok insan yetişkin, bilgili, yetenekli, elbette işleriyle meşguller ve elbette birçoğu, tıpkı benim gibi, 2014’ten önce Rusya ve Ukrayna arasında böyle bir çatışma olabileceği aklıma gelemezdi. 2014’ten önce biri bana bunun mümkün olduğunu söyleseydi, ‘deli misin sen?’ derdim. Ancak insanların izlemediğini, neler olup bittiğini anlamadığını ve elbette diğer şeylerin yanı sıra herkesin kendi pozisyonuna, kendi bakış açısına sahip olma hakkı olduğunu kabul ediyorum.

Kaynak: https://t.me/embrusturkey

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d