ÇETİNER: BÜYÜYEN BANKALAR, HALK DEĞİL

ÇETİNER: BÜYÜYEN BANKALAR, HALK DEĞİL

Hocam 2013 Yılı büyüme rakamları açıklandı, bunu kısaca bir değerlendirebilir misiniz?

Büyüme % 4 olmuş, son çeyrekte de % 4,4 olmuş. Bankaların büyüme oranını söylememiş ama muhtemelen onlarınki daha yüksektir. Tabi kredinin etkisiyle.

Bankalar Yüzde 4 büyümüş en üstte, üretim yüzde. 3.8’le dipte…

Şunu söyleyeyim, bu tür büyüme şeyleri, güzel büyüme hikâyeleri yazmakta kullanılıyor. Çok basit, orada verilen bir ifade var: Kişi başına düşen milli gelir 20800 mü ne, öyle bir rakam var. Dört kişilik aileyle ben onu çarptım, 80 bin lira üzerinde bir rakam, 12 aya böldüğüm zaman aylık 6843 TL gibi bir rakam çıkıyor ortaya. Yani her eve 6843 TL giriyorsa, bu büyümeden biz nasibimizi almışız demektir.

Bütçeden her yıl anapara ve faiz olarak bankalara 110-1120 milyar tl ödeniyor, bu borcu ödemek için de bir o kadar borçlanılıyor.

Sürekli, tabii yani. 40 50 milyar lira strateji raporlarında da söyleniyor. Daha fazla yani ödüyorlar mesela 50 milyar diyelim ki, üç aylık dönemde ne yaptı borç ödedi 45 milyar, Diyelim ki, yeni borç alıyor arada ne yapıyor? Sürekli daha fazla faiz ödemeleri… Bir yılda  ne kadar ödüyor? 50 Milyar civarında faiz ödenmesi durumu. Yani 50 Milyar faiz ödüyor devlet. Aslında şöyle basit bir hesapla, mesela bankaların kredi hacmi diyoruz ya, ne kadardır şu anda kredi hacmi diye internette ararsanız, 1.trilyon 1 yüz milyar lira  civarında değil mi? Bunun %10 dan faizi ne eder? 110 milyar. Bankaların faiz geliri ne kadar? Kabaca çıkıyor; 110 Milyar para kazanmışlar. Ama piyasada ne kadar para var? 70 Milyar fiziksel para. 70 Milyar fiziksel paranın %10 ne ediyor? 7 Milyar. Merkez Bankası’ndan kazandığı para bu kadardır. Bunun yarısı ortaklara gidiyor. Bankalara yarısı da devletin. Devlet bu soygun düzeninden 3.5 milyar alıyor .

Bankaların faiz geliri muhtemelen bu sene 110 Milyarın üzerine de çıkabilir. 30 milyar falan da hizmet adı altında bir meblağ var. Ortalama 140 milyar bankalara aktarılacak bir meblağ var. Sistem içerisinde, büyüme dediğimiz şey, borcun büyümesi… Bu büyümeyi neyle ifade ediyoruz? Parayla ifade ediyoruz. Para da borca dayalı olarak üretildiğine göre, aslında ekonomideki büyüme, borcun büyümesi. Bunun üzerine büyüme hikâyeleri yazarlar ama insanlar bunu yaşamlarında hisseder. Bu daha da kötüye gidecek. Yani asgari ücret (850 TL) belli, maaşlarımızın ne kadar büyüdüğü belli. Maaşlarımızdaki büyüme ne kadar? Bir de ona bakalım. Şu anda büyüme toplumda adil olarak paylaşılsaydı kişi başına gerçekten 10 bin lira düşecekti. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: