Mirzabeyoğlu’ndan Tahliye Sonrası İlk Konferans

Mirzabeyoğlu’ndan Tahliye Sonrası İlk Konferans

Geçtiğimiz aylarda tahliye olan olan Salih Mirzabeyoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde yoğun bir katılın olduğu bir konferans verdi.

Kamuoyunda “Salih Mirzabeyoğlu” olarak tanınan ve 22 Temmuz’da tahliye edilen İBDA/C davası hükümlüsü Salih İzzet Erdiş, cezaevinde geçirdiği 16 yılın ardından ilk kez konferans verdi.

“Adalet Mutlak’a” başlıklı konferansı dinlemek için Haliç Kongre Merkezi’ni dolduran yoğun kalabalık tarafından ilgi ve “Yaşasın kumandan Mirzabeyoğlu” tezahüratlarıyla karşılanan Erdiş, konuşmasında her kesimi kendini izah etmeye davet etti.

Bir televizyon muhabirinin kendisiyle ilgili yazdığı haberi okuyan Erdiş, “Salih Mirzabeyoğlu, ezber bozar ama bunu sadece ezber bozmak için değil, insan ve toplum meseleleriyle ilgili bir dünya görüşü sunar. Sanıyorum ki bu, bilhassa rahatsız edici olandır” diye konuştu.

Erdiş, “yaşama hakkı” diye bir şey olmadığını, aslında dünyaya yaşama göreviyle gelindiğini, yaşama hakkının bu görevden doğduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

“Bir ara herkes AB’ye karşıydı. Bir rüzgar esti, ne oldu anlamadık, şimdi herkes AB’nin güzelliği üzerinden başlıyor konuşmaya. Şimdi biz üniter olduk ama Amerika üniter devlet değil. Bunlar değil önemli olan aslında. Esas olan, şu doğal problemleri nasıl çözeceksin? Her toplumun hafızası, lügatinde topludur. Herkes kendi dilini hakikaten, sahici olarak izah edebilse millet, birbirini zenginleştirir. Bugün biz Amerika’dan, Avrupa’dan, şuradan ya da buradan kelime alıyoruz. Bu, ihtiyaçtan dolayı değil mi? Kelimeleri edebiyatla temellendirmeliyiz.”

Kavganın bittiği yerde lafın da bittiğini dile getiren Erdiş, “Sana yapılan haksızlıkları söyleyebilirsin ama bunları söylemek seni haklı çıkarmıyor. Beni Kürt meselesinden ziyade, ‘Kürt meselesi ne olmalı?’ ilgilendiriyor. Ben bu soruyu sorduğum anda Türklere de diyorum ki ‘Beni Türklerin ne olması gerektiği ilgilendiriyor’” ifadelerini kullandı.

Erdiş, Bülent Ecevit’in “militan sol”u kırdığını öne sürerek, şöyle konuştu:

“Ecevit, ‘Anahtarı çevirdikten sonra kapı açılacak olduktan sonra şiddete lüzum yok’ diyor. Bu, doğru bir laf ama anahtarı çevirip içeriye girdikten sonra içeriye ne döşeyeceğini bilmiyorsun. Orada iktidara gelmen sonun oldu ve bütün solun emeğini kendine bağlamış olarak kendinle birlikte solu da gömmüş oldun. Ecevit’in o devrimci olduğu zamanda bile ben Ecevit’le ölçmedim devrimciliği.”

Erdiş, evrensel ilkeler diye bir şey olmadığını, bunun “hakim olanın koyduğu kurallar” anlamına geldiğini savunarak, “Yeni dünya düzeni kurulacaksa biz de ‘Buradan başlasın’ diyoruz” şeklinde konuştu.

 

http://www.takvahaber.net/guncel/mirzabeyoglundan-tahliye-sonrasi-ilk-konferans-h10470.html

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: