“OSMANLI” YAZI 2017 (İgor MOLOTOV)

.

Gönüldaş İGOR MOLOTOV’un muhabiri olduğu Russian Today isimli Rus Haber ajansında yazmış olduğu ve Sputnik isimli Rus Haber ajansında da özeti yayınlanan makalesinin Türkçe çevirisinin tamamını aşağıda ilginize sunuyoruz. Geçtiğimiz haftalarda İgor Molotov Moskova’dan İstanbul’a gelerek ADIMLAR Dergisi ve Av. Güven YILMAZ ve Av. Ahmet ARSLAN’ın ev sahipliğinde üç günlük tanışma, çalışma toplantısı gerçekleştirmişti. Bu ziyareti esnasında sayın İgor MOLOTOV Rus medyasında yayınlanmak üzere CARLOS özelinde Güven YILMAZ’la, Türk-Rus ilişkileri başta olmak üzere Fikri ve siyasi mevzuların ele alındı geniş bir yelpaze içerisinde de   Adımlar Dergisi Genel Yayın yönetmeni Ali Osman ZOR ile  bir   röportaj gerçekleştirmişti. Ziyareti sonrası kaleme aldığı intibaları hem Rus basınında hemde Türk medyasında ilgiyle karşılanan Gönüldaş MOLOTOV’un söz konusu makalesinin  orijinal halinin linki yazının sonunda verilmiştir.

İBDA Fikir ve Aksiyon sistemini uluslararası siyasetin merkezine taşıma hedefli çalışmalarımız inşallah tüm hızıyla devam edecek. Bu vesileyle şunu da siz değerli okuyucularımıza haber verelim ki, Gönüldaş İgor MOLOTOV ve bereber olduğu entelektüel çevrenin İBDA’yı daha iyi anlayabilmeleri için İBDA Mimarı’ın öncelikli gördüğümüz eserlerinin Rusça çevirisine  başlanmış olup, ADIMLAR bu faaliyetini neticelendirdiğinde gururla sizinle paylaşacaktır.

ADIMLAR

.

.

OSMANLI YAZI 2017

İGOR MOLOTOV (Yazar, Gazeteci)

Tüm hafta sonu yayınlanan haberlerde Putin ve Trump toplantısı ile ilgili mesajlar eksik olmadı. Trump ve Putin… Putin ve Trump…Ve aniden yayınlanan haberlerin birinde,Suriye’deki durumun çözümünde işbirliği yaptığından dolayı Rusya Devlet Başkanı, Mevkidaşı Erdoğan’ı övdü. Ayrıca, iki Cumhurbaşkanının–Rusya ve Türkiye – önceki zirvede çekilen sayısız fotoğrafları vardı. Yayınlanan fotoğraf karelerinde her ikisi de gülümsüyor. Bizim titiz, düzenli Cumhurbaşkanı ve zarif Türk Cumhurbaşkanı.

Putin Erdoğan’a hitap ederek  “Sayın Erdoğan, Sizin pozisyonunuz sayesinde, azımsanamayacak derecede Suriye’deki durum müspet anlamda  değişmeye başladı. Bu süre içerisinde Suriye’deki terörist gruplarına önemli bir darbe vuruldu ve oradaki düzenlemeler ciddi bir şekilde ilerledi”.  Ve Erdoğan Putin’e hitabında: “Bende bizzat kendi ve tüm halkım adına bu süreçte oynadığınız rol için size  teşekkür etmek istiyorum”.

Anlaşılan o ki, bu ortak çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor ve ilişkiler Rus-Türk ilişkilerinde özellikle negatif durum arayan medyanın piyasaya yansıttığı gibi olmadığı görülüyor. Unutmayalım ki”Türk Akımı” projesinin derin deniz kısmının döşeme işleri başlandı, bu da inşaatın “durabilir” söylentilerinin dayanaktan yoksun olduğunun gösterir. Suriye konusunda istişare toplantıları sürekli devam ediyor. Türkiye Rusya’nın sadece bir iş ortağı değildir, aynı zamanda Türkiye, istikrarsız Ortadoğu bölgesinde, Rusya’nın jeopolitik müttefiki olmak üzeredir.

Recep Tayyip Erdoğan nisan aylarında yapılan referandum sonunda yeterli sayıda oy toplayarak, gerekli mutlak güce sahip oldu. Evet, her şey pürüzsüz değil, ama bu Rusya için çok iyi bir sonuç oldu. Erdoğan’nın en zor anlarında, neredeyse fiziksel olarak öldürüleceği bir zamanda bile, Rusya olarak biz Erdoğan’a destek olduk. Türkiye’deki darbe teşebbüsü sırasında Erdoğan’a yardım elini uzatan Putin oldu. Böylelikle, Rus uçağın düşürülmesiyle ateşlenen kriz aşılmış oldu.

Rus Uçağının düşürülmesi büyük bir ölçekli provokasyon olduğu şimdi anlaşılıyor, lakin hadisenin gerçekleştiği dönemde bunu görüp dile getirmek,menfi durumdan çıkıp ve ilerlemek için büyük bir cesarete ihtiyaç vardı. Türkiye’de NATO karşıtı muhafazakâr çevrelerde, bu uçağın düşürülmesinin sebebi aslında çok nettir. Bunu bizzat basit ve anlaşılır bir şekilde ortaya koyan entelektüel yazar ve siyasetçi Ali Osman Zor “Rus savaş uçağını Amerikan çıkarları doğrultusunda faaliyet gösteren “turuncu kuvvetler” tarafından düşürüldüğünü ve aslında bu eylem ile Rus uçağı değil Suriye semalarında vurulanın Türkiye olduğunu” bana bizzat söyledi.

NATO mantalitesine sahip olan yapıların gayesi uçağı düşürerek tek bir hamleyle Erdoğan’ı Rusya’yla sürdürmeye çalıştığı müttefiklik ilişkisini koparmak istediler. Bahsedilen “Turuncu Kuvvetler”, Türkiye’deki geçtiğimiz yıl meydana gelen darbe girişiminde de yüzde yüz ABD yanlısı birisini  cumhurbaşkanı olarak  iktidara getirmek isteyerek, yapılan girişimde rol oynadı. Açık biçimde Rusya’yla jeopolitik ittifaktan yana tavır sergileyen Ali Osman Zor devamla bana şunu söyledi ki, “şimdi Rusya ve Türkiye karşıtı güçler yeniden rövanş peşinde, bunu Rusya’dan yana seçim yaptığı içinde Erdoğan’ın maruz kaldığı suçlamalar yağmurundan görüyoruz”.

Belki herkes hatırlamıyor, ama bir zamanlar Erdoğan ve Esad ilişkileri çok yüksek bir statüye sahipti: İki ülke arasında ortak bakanlar kurulu toplantıları yapılırdı ve hatta Esad Rejimi’nin dış politika alanında aldığı kararlar Ankara ile eş güdümlü idi. Bugün ise, Esad, ABD’nin gözünden düştüğü için Türk basının aktif kısmı Suriye cumhurbaşkanı üzerinde neredeyse linç yapılmasını desteklemektedir. Bu  güçler -“Turuncu Kuvvetler”– , ellerindeki  medya gücüyle  Moskova’yı da ‘tarihi düşman’ olarak göstermeye çalıştığını ve insanların, Türkiye ve tüm bölgenin düşmanı olan ABD’nin işlediği suçları unutması için elinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’deki bazı kesimlerin Amerikan yanlısı ve Rusya karşıtı  oldukları bir sır değil.  Erdoğan’ın sıkça NATO mantalitesine sahip güçlerin öfkesini üzerine çekme riskini de üzerine alarak bir çok konuda Rusya yanlısı duruş sergiliyordu. Referandumdan sonra Türkiye’nin muhafazakar çevreleri, yeni Başkanlarından Rusya’yla işbirliği konusunda ilkeli duruş sergilemesini bekliyor. Bu kesim çoktandır jeopolitik ortak olarak seçimini Rusya’dan tarafa yaptı. Görüştüğümüzde “Avrupa yolundan midemiz bulanıyor”, – direk gözümün içine bakarak bana söylüyorlar.

Şimdi bir Türk kahvesi yapıp, beklememiz lazım: hâlbuki bugün bile olsa Türkiye’nin siyasi işgalden kurtulmaya başladığına ait işaretleri görüyoruz: birkaç hafta önce Türkiye’de eski CIA Başkanı John Brennan’a ve yardımcısı David Cohen’a, ve aynı zamanda tanınmış Demokrat ve ABD Kongresinde İsrail lobisinin lideri olan Chuck Schumer’a karşı, Türkiye’de geçen yaz darbeyi organize etme suçlamasıyla dava açıldığı duyuruldu.

Bu ABD karşıtı kesimi güçlendiriyor. Buna karşılık ABD’de CNN, Türkiye’deki referandum sonucu ile ilgili haberi ‘Türk demokrasinin ölümü’ başlığıyla veriyor. Cuma günü Avrupa Parlamentosu bir karar kabul etti ve bu karara istinaden, Türkiye Hükümeti Anayasa‘da gerekli düzenlemeler yapılmasını sağlamaz ise, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili müzakerelerin askıya alınması çağrısının yer aldığı tasarıyı 477 milletvekilinin evet oyu vermesi ile kabul etti. Tüm bunlar aslında Türk entelektüeller ve siyasetçiler için büyük sevinçtir. Bu sevinç Ali Osman Zor için de, Fikir Adamı Salih Mirzabeyoğlu için de geçerlidir ki bu şahsiyetler – Silahın gücüne de, Kalemin gücüne de aynı derecede önem veren insanlardır. Türk komünist ve Troçkistlerden sevinç dolu mektuplar aldım. Belki Recep Tayyip Erdoğan da İstanbul rezidansında, NATO yanlısı partinin bir kez daha yenilmesine sevinerek gülümsemiştir. Henüz son olarak değil, ama tüm sonuçlarıyla birlikte.

Türk erkekleri çok açık görüşlü adamlardır: Onlar Türk ve Rus’un tarih boyunca çekilen ortak zorlukları hatırlıyor. Ve burada İngiltere’nin rolünü de unutmuyorlar, o rol ki, yüz yıl sonra aynısını Amerika Birleşik Devletleri oynuyor.

Makalenin orjinali;

https://russian.rt.com/opinion/407572-molotov-osmanskoe-leto

Makalenin Sputniknews sitesinde haberleştirilmesi;

https://tr.sputniknews.com/analiz/201707101029218997-turkiye-abd-nato-isgalinden-kurtulmaya-basladi/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: