SARI YELEKLİLER 18. RAUND’DA DAHA SERT

SARI YELEKLİLER 18. RAUND’DA DAHA SERT

Avrupa medyasının satılmış gazetecileri  son haftalardaki gösterici sayısının azalmasından yola çıkarak Sarı Yelekliler’in protesto gücünün azaldığını ve artık sona gelindiğini manşetlerine taşımışlardı. Sarı Yelekliler ise bu Cumartesi 18. raunda daha sert ve azimli çıkarak hem küresel çetelerin hem de satın alınmış kalemlerin heveslerini kursaklarında bırakmış oldu.

Sarı Yelekliler, Cumhurbaşkanı Macron’un Fransız halkının dertleri ortadayken utanmadan “Kış Tatili”ne çıkmasına da sinirlenmiş olarak Başkent Paris’i resmen savaş alanına çevirip tabiri caizse yaktılar!

Resmi rakamlara göre geçen Cumartesi’nden fazla olarak ülke genelinde 33.000, Sarı Yelekliler’in sosyal medyasından verilen bilgiye göre 200.000’in üzerinde Fransız Sarı Yelekli sokaklardaydı.

200 kadar tutuklama ve onlarca yaralanma yaşanan protesto gösterilerinde yaşanan çatışmalar Avrupa’da gerilime ve korkuya sebep olurken, Macron’un tatilini yarıda kesmesine ve Avrupa Birliği çerçevesinde yakın ülke Almanya’nın Şansölyesi Merkel’in korku ve tedirginlik kokan “Anlaşılır gibi değil, olaylar çığırından çıkıyor!” açıklamasına sebep oldu. Macron ise yaptığı açıklamada “Bu insanlar çok tehlikeli. Cumhuriyet’i yıkmak istiyorlar ve en büyük tehlike, öldürmelere başlayabilirler” dedi.

Fransa genelinde yaşanan çatışmaların en büyüğü bizzat Başkent Paris’te yaşandı. Geçen haftalara nazaran yüksek bir katılıma ulaşan protestolarda 10.000 Sarı Yelekli ortalığı savaş alanına çevirdi. İçişleri Bakanı Christophe Castaner bu artışın sebebini, şiddet yanlısı kişilerin harekete katılmış olabileceği şeklinde ifade etse de, birçok uzman, geçen haftalarda Sarı Yelekliler tarafından yapılan çağrıdan kaynaklandığını söylüyor.

Bir yanda güvenlik güçleriyle çatışan Sarı Yelekliler, diğer yandan 80 küsûr dükkânı ve butiği kullanılamaz hale getirerek birçoğunu ateşe verdi. Sokaklarda kurulan yüzlerce barikat, onlarca araba ve hatta bazı evleri de ateşe verdikleri gözlenebiliyor. Bunların en dikkat çekici olanı ise bir banka şubesinin ateşe verilmesi… Sarı Yelekliler, kilerine ulaştıkları bankayı buradan yaktıkları ateşle tamamen kullanılamaz hale getirmişler.

Fransız İçişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre toplamda 17 polis ve 42 gösterici ağır yaralandı. Tutuklananlar içinde 15 yaşında küçüklerin de olduğu verilen bilgiler arasında.

Fransa’nın muhalefet partileri, Macron’un bu protestolara karşı hiçbir şey yapmadığı ve sadece hatasını kabullenerek bundan kurtulamayacağını söylüyorlar. Yalnız ilginçtir ki, birçok solcu parti gibi mesela aşırı sağcı popülist parti “Rassemblement National”ın Başkanı Marie Le Pen de twitterden bir yazı paylaşarak, Siyah Kapüşonlular ile Sarı Yelekliler’in aynı safta yer almalarını tedirginlikle karşıladığı yönde düşüncelerini dile getirdi.

Sarı Yelekli bir lider de sosyal medyadan şu sözleri paylaştı: “Bize, belediyelere gidip dertlerimizi anlatmamızı ve diyalog kurmamızı söylemeleri tamamen bir oyalama ve zaman kazanma kurnazlığı. Elbette kabul etmiyoruz! İsteklerimizin tamamı gerçekleşinceye kadar devam edeceğiz.”                                                                                                                          

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Le Parisien gazetesine konuşarak, bu olayların daha ne kadar süreceği, buna karşı iktidarın ne yapacağı konusunda bir fikrinin olmadığını ve yaşanan sertliğin gittikçe artacağından korktuğunu dile getirerek hükümeti eleştirdi.

Bununla birlikte kamuoyundan bazı seslerin yükseldiği de lokal haber ajanslarından aktarılıyor. Buna göre Macron’un gittikçe sıkıştığını, bir çözüm üretmekten uzak olduğunu ve kendisinin sonunda pes edeceği yönünde kritikler paylaşılıyor.

Nihan ÖZTÜRK – 18 Mart 2019

Adımlar AVRUPABir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: