“YENİ” ZELANDA’YA İLK CEVAP HOLLANDA’DAN MI GELDİ?

“YENİ” ZELANDA’YA İLK CEVAP HOLLANDA’DAN MI GELDİ?

Hollanda’da bugün yaşanan ve bir tramvaya ateş açılması vakası neticesi en az 3 kişi ölür dokuz kişi de yaralanırken, akıllara bu eylemin “Yeni” Zelanda katliamına misilleme olabileceği ihtimali geldi.

Hatırlanacağı üzere bir Fransız siyasetçi, “Yeni” Zelanda katliamı hakkında, “göze göz” tabirini kullanmıştı.

Hollanda polisi, Utrecht kentinde yaşanan eylemle ilgili olarak 37 yaşındaki Türk asıllı Gökmen Tanış’ı zanlı olarak aradığını duyurdu.

Hollanda başbakanı eylemi kınadı: Terör girişimi toplumumuza yapılmış bir saldırıdır

Eylemle ilgili bilgilendirilen Hollanda Başbakanı Rutte olayı ‘oldukça endişe verici’ şeklinde niteledi ve çabaların zanlı ya da zanlıları yakalamaya odaklandığını açıkladı.

Lutte “terör girişimi medeniyetimize, hoşgörülü ve açık toplumumuza yapılmış bir saldırıdır,” diyerek sözlerine “buna tek bir cevap var, o da hukukun üstünlüğü ve demokrasimizin fanatizm ve şiddetten daha güçlü olduğudur. Müsamahasızlığa asla boyun eğmeyeceğiz,” ifadelerini ekledi. (Siz o medeniyetiniz adına nice masumların canına kıydınız. Müttefikiniz, katliamlarında desteklediğiniz Amerika’nın Dışişleri Bakanı Madeline Albright, masum sivillerin katledilmesi kendisine sorulduğunda, “değdi doğrusu” diyordu, hatırladın mı? Bosna’da Sırpların Müslümanları katletmesi için yol veren de Hollandalı bir albaydı, onu da hatırlatalım.)

Hollanda kralı üzüntü mesajı yayınladı

Hollanda Kralı Willem-Alexander yaptığı yazılı açıklamada Utrecht’teki saldırıda hayatını kaybeden üç kişi ve yaralananlar için çok üzgün olduğunu ve düşüncelerinin kurbanlar ve yakınlarla olduğunu belirtti. Bu tür şiddet saldırılarının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Kral Willem-Alexander özgürlük ve toleransın kazanacağını belirtti. (Sizin, özgürlük adına nasıl soykırım yaptığınızı çok iyi biliriz biz.)

Eylem sonrası ağır silahlı güvenlik güçleri bölgeye sevk edildi. Hollanda polisi tüm okul yönetimlerinden bina kapılarını kapatmaları talimatını verdi.

Olay nasıl meydana geldi

Eylem, Hollanda’nın orta bölgesinde yer alan Utrecht şehrinde bir tramvay 24 Ekim Meydanı yakınlarındayken sabah yerel saatle 10:45 sıralarında meydana geldi.

HAÇLI BATI’YA ÇAĞRI

Bu göze göz eylemlerin durmasını istiyorsanız, İslâm topraklarından bir ân önce askerlerinizi çekin… İşbirlikçi rejimleri desteklemeye son verin. İslâm dünyasına karşı kirli emellerinize son verin. Müslümanlardan özür dileyin ve yaptığınız zulüm ve sömürünün bedelini ödemeye, suçluların yargılanması için işbirliği yapmaya hazır olduğunuzu açıklayın. İslâm’ın adalet ve merhametine sığının, hakkınızdaki hükme razı olacak şekilde bekleyin!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: