BAĞDAT’TA FÜZELERİN HEDEFİNDE ABD ELÇİLİĞİ VARDI

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan ve hükümet konakları ile yabancı misyonların yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği’ne roketli eylem düzenlendiği bildirildi.

Roketlerin Bağdat’ın güneyindeki el-Dore bölgesinden fırlatıldığının aktarıldığı haberlerde, eylem neticesi maddi hasar veya can kaybı olup olmadığına dair bilgi vermedi.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı’nın, gerçekleştirilen eylemi “terör saldırısı” olarak adlandırması dikkat çekti.

Öte yandan, Amerika’nın Irak Büyükelçiliği, yaptığı açıklamayla, kendilerini hedef alan bu eylemin Irak’ın egemenliğinin ihlali olduğunu vurguladı.

Büyükelçiliğin Irak’ın güvenliği ve uluslararası ilişkilerini çökertmek isteyen terörist grupların saldırısına maruz kaldığının belirtildiği açıklamada, saldırının sadece diplomatik bir kuruma yönelik olmadığı, aynı zamanda Irak’ın egemenliğine yönelik olduğu ifade edildi.

Elçiliğin bu açıklaması Amerika’nın ne kadar yüzsüz ve alçak olduğunu gözler önüne serici iğrenç örneklerden biri oldu. Irak’ın egemenliğini, düzenini yerle bir ederek yıllarca Irak’ta katliamlar yapanlar, şimdi üzerlerine dönen nefret ve intikam silâhlarından korunabilmek adına Irak’ın egemenliğini ileri sürüyorlar. Ülkelerin egemenliği ancak Amerika’nın, elçiliklerine roket atılmayacak bir nefret objesi olmaktan çıkacak kadar ezilip güçten düşürülmesi ile mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: