ALEKSANDR DUGİN’İN KIZINA SUİKAST

Avrasyacılık ekolünün önde gelen isimlerinden ve yaşayan en önemli temsilcilerinden Rus siyaset bilimci Alexander Dugin’in kızı Daria, babasını hedef alan suikastte, Moskova yakınlarında aracına konulan bombanın patlatılmasıyla öldürüldü. Darya, babasının verdiği bir konferanstan dönüyordu ve arabaya aslında babası da binecekti; ancak son anda başka bir araca geçmişti.

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) lideri Denis Puşilin, Daria Dugina’nın patlamada yaşamını yitirdiğini açıklarken, ‘Ukrayna rejiminin teröristlerinin olaya karıştığını’ ve ‘esas hedefin Aleksandr Dugin olduğunu’ belirtti.

1992 doğumlu olan Daria Dugina, Moskova Devlet Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden mezun olurken babasının yolunda ilerleyerek Avrasya Hareketi içinde tanındı. Çeşitli üniversitelerde ders verdi.

Daria Dugina, emperyalizm karşıtı faaliyetlerinden dolayı Temmuz ayında İngiltere tarafından yaptırım listelerine dahil edilmişti. Dugin’in kendisi ise 2014 ve 2015’te AB, ABD ve Kanada tarafından yaptırıma uğramıştı.

Dugin, 2016 senesinde Türkiye’ye geldiğinde Ankara-Bağlum’da yatmakta olan Abdülhakîm Arvasî Hazretleri’nin kabrini de ziyaret etmişti. Dugin, bu ziyareti sonrasında verdiği mülâkatta şunları söylemekteydi:

“Amerika etkisi dışında bir Türkiye’nin Sünnî İslâm âleminin liderliğini alması, halifeliğini yapması Rusya’nın desteklediği ve bu desteği her alanda göstermekten çekinmeyeceği bir durumdur. Sünnî İslâm’ın yaşandığı ülkelere Amerikan yanlısı Vahabîlik ve Selefîlik akımının etki etmesindense Türkiye halifeliğindeki bağımsız bir Sünnî İslâm âlemi Rusya’nın çıkarları ile örtüşmektedir. Bu sebeplerle Rusya Türkiye’nin İslâm halifeliği fikrini tam olarak desteklemektedir. Benim Ankara ziyaretlerim sırasında Büyük İslâm âlimi Abdulhakîm Avrasî’nin mezarını ziyaret etmem ve kendi inanışıma göre dua etmem de bu mesajı içermektedir.”

Sayın Dugin’e Haçlı saldırısında kaybettiği kızının üzüntüsünü paylaştığımızı bildirir ve başsağlığı dileriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d