PERİNÇEK VE TARİHTE BENZERSİZ OLANI ANLAYAMAMAK

A. Bâki AYTEMİZ

Vatan Partisi lideri Perinçek, Bodrum’da düzenlediği söyleşide, “Hz. Muhammed ilk tebliğisinde bir yılda anca 40 kişiyi buldu. Biz, hiç olmazsa 40 bin kişiyi bulduk. Hz. Muhammed’den çok ileri bir noktadayız” demiş.

Ve aslında kemmiyetle keyfiyeti kıyaslayarak mücerret fikir mevzuunda ne kadar çapsız olduğunu, bir derinliğinin olmadığını ortaya koymuş.

İşin imân bahsi bir tarafa, meseleyi mücerret fikir keyfiyeti açısından ele aldığımızda karşımıza komiklik yaparken ciddi bir lâf söylediğini zanneden bir tip çıkıveriyor.

İşin keyfiyet buuduna gelince…

Mücerretlerin hâl dilinden anlayan bir Batılı, Allah Resûlü’nün çevresindeki bu halkaya hayretle bakar ve, “o ne bağlılıktır ki bir tanesi bile ihanet ememiş, dönmemiştir!” demek zorunda kalır.

Evet, o nasıl bir fikir ve bağlılıktır ki, başlangıçta çok az da olsalar hiç birini diğerinden ayırmak mümkün olmamıştır.

Bu durum tarihte görülmüş şey değil.

Bunların hâli ise, Üstad Necip Fazıl’ın benzetmesiyle, yüzbin tur fark yedikten sonra, görüntüde varış çizgisine yakın durduklarından kendilerini ileri zannetmelerinden başka bir halt değil.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: