EGE’DE GERİLİM TIRMANIRKEN AMERİKA HEM DÜŞMAN HEM ARABULUCU

Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege’deki GASA (Gayri Askerî Statüdeki Adalar, yani Yunanistan bu adalarda asker ve silâh bulundurmama sözü vermişti) kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarından Midilli’ye 23, Sisam’a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı’na gönderilen araçlardan olması üzerine, Türkiye’nin Yunanistan ve Amerika’ya nota verdiği ileri sürülmüştü. (Anadolu Ajansı, Dışişleri kaynaklarına dayandırarak nota verildiğini ileri sürerken, bu konuda Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama yapılmamış olması dikkat çekici.)

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yaptığı basın toplantısıdna, Yunanistan’ın GASA’a zırhlı birlik çıkarmasına yönelik bir soru üzerine, “NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” ifadelerini kullanarak, Yunanistan’a verdikleri silâhların Türkiye’ye karşı kullanılmak üzere konuşlandırılmasını görmezden gelmiş oldu.

Amerika kendi suçunu bastırma derdinde. Eğer Ege’de gerginlik istemiyorsa, Yunanistan’ı niye bu kadar silâhlandırıyor ve bu silâhların Türkiye’ye karşı kullanılmak üzere konuşlandırılmasına ses etmiyor da sanki ortada sorumlusunun kendisi olmadığı, sırf iki tarafın şahsi problemlerinden doğan bir durum gibi davranıyor?

En acısı da AKP iktidarı bu duruma gayet açık ve net şekilde tavır koyamıyor da, içeride gelecek tepkileri bastırmak ve bir şey söyleyemediler dedirtmemek için AA’ya bir haber yaptırılmak suretiyle hadise geçiştirilmek isteniyor. Sonra da F-16 alabilmek için ABD yollarına düşüyorlar.

Amerika, geçtiğimiz günlerde de Güney Kıbrıs Rumlarına silân satışına yeniden başlama kararı almıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: