PUTİN, RUSYA’YA KATILAN BÖLGELER İÇİN YAPILAN TÖRENDE KONUŞTU: BATI BİZİ SÖMÜRGE OLARAK GÖRMEK İSTİYOR

Rus lider Vladimir Putin, Ukrayna’da gerçekleştirdikleri operasyon sonucu Batıcı rejimin elinden kurtardıkları bölgelerde yapılan referandum neticesi Rusya’ya katılma kararı alınması üzerine, Rusya’nın da bu kararı resmi olarak kabul ettiği törende bir konuşma yaptı.

Putin, Rusya’ya katılma kararının bölgedeki insanların kendi hakları olduğunu ve bu hakkı BM’nin “kendi kaderini tayin hakkı” kapsamında güvence altına aldığını ifade etti.

Putin’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

Batı, Rusya’nın kendiliğinden dağılacağını sanıyordu. Ama Rusya ayakta kaldı. Güçlendi. Şimdi Batı bize tekrar darbe indirme şansı arıyor.

Batı kendi teknolojisinin ve doların egemenliğini korumak için bütün sınırları aşmaya hazır. Bütün ülkelerin egemenliklerini teslim etmesini istiyorlar. Bazıları bunu gönüllü yapıyor. Bazıları da kabul etmiyor; o zaman onların devletlerini yıkıyorlar.

Batı, zorbalık politikalarını sürdürerek neo-kolonici sistemini korumak adına her şeyi yapıyor. Bizi sömürge olarak görmek istiyorlar.

START anlaşmaları çöpe atılıyor. ABF anlaşmaları yırtıldı. NATO genişlemeye devam ediyor. NATO’nun doğuya doğru genişletilmeyeceğine dair verilen net bir söz, çirkin bir aldatmaya dönüştü.

Batı, sınırların dokunulmazlığı anlayışını kendisi çiğnedi. Batı hep düzen ve kuralları savunduğunu söylüyor, ama bu kurallar nereden çıktı? İnsanları aptal yerine koyan çifte standartlar.

Batı Hindistan’ı soydu, Çin’de afyon savaşları çıkardı. Bizse 20’nci yüzyılda fakirlik ve eşitsizliği, açlık ve hastalığı yenmek için antisömürgeci harekete liderlik yaptık. Batı, soyulmamıza izin vermediğimiz için bize öfkeli. Bu, güçlü bir Rusya devleti yaratılması sayesinde başarıldı.

Batı Rusya’nın zenginliklerine ancak 20’nci yüzyılın sonunda kondu. O zaman bize dost diyorlardı, ama bize bir sömürge olarak yaklaşıyorlardı. Biz hiçbir şeyi unutmadık.

Batı demokrasi yerine baskı ve sömürü getiriyor. Hürriyet yerine de şiddet. Batının tek kutuplu dünyası tamamen yalan ve ikiyüzlülüktür.

ABD Japonya’ya karşı nükleer silahlar kullandı, Kore’de ve Vietnam’da dehşet yarattı. ABD dünyada nükleer silahları iki defa kullanan ve emsal yaratan tek ülkedir. ABD hâlâ Almanya’yı, Japonya’yı ve Kore’nin bir bölümünü işgal altında tutuyor.

Batı Ukrayna hububatını yoksul ülkelerin güvenliğini sağlamak bahanesiyle çıkarıyor. Ama nereye gidiyor? Avrupa’ya. Sadece yüzde 5’i yoksul ülkelere. Gene yalan.

Avrupa eliti, ABD’nin Avrupa sanayisini yıkmak istediğini biliyor. Ama buna karşı hiçbir şey yapmıyorlar.

Anglosaksonlara yaptırımlar az geliyor. Avrupa’nın enerji altyapısını yok etmeye giriştiler, Kuzey Akım’daki patlamaları örgütlediler. Kimin işine yarıyorsa o yaptı.

İnsanları dolarla doyuramazsınız. Batılı sosyal ağların şişirme sermaye artırımları konutları ısıtmaz. Gıda gerekli. Enerji gerekli.

Batılı elitin krizden çıkış arayışına girişeceğini düşünmek için hiçbir neden yok. Kriz onların suçu, üstelik özel askeri operasyondan çok önce.

Reçetelerine uygun başka şeyleri de kullanmaya hazırladıkları endişeleri var. Batı 20’nci yüzyılın başındaki durumdan Birinci Dünya Savaşı’yla çıktı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bütün ganimetler ABD’ye gitti.

80’lerin krizi SSCB’nin çöküşüne dönüştü. Bundan ABD kazandı. Batı şimdi de kendi problemlerini Rusya üzerinden çözmek istiyor.

Not: Putin’in açıklamaları için Hazal Yalın’ın telegram hesabından faydalanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: