BAKARA-MAKARA’DAN KUR’ÂN YAKMAYA

Ahmet ÖLÇÜLÜ

İzmir’in Çiğli ilçesinde içki sofrasında iki piç, Kur’an-ı Kerim’i yırtıp ateşe vermiş… Bu arada İslâm’a ve müslümanlara da hakaretler etmişler.

Görüntüyü kendileri çekmiş, sonra sosyal medyada yayınlamışlar, sonra da silmişler.

Mesele, bu kişilerin Kur’an yakmaya, hakaretler etmeye nerden cesaret buldukları.

Sen “bakara-makara” diyenlere gereken tepkiyi vermezsen, böylesi piçler de senden cesaret bulur elbette.

Ahlâk olsaydı, bakara-makara faciasına, alçaklığına gereken tepki gereken şekilde verilseydi…

Ama, “bizden olan iktidara laf gelmesin de isterse dinin temelleri dinamitlensin” ahlâksızlığı alıp başını gittiği için, işler bakalım daha nerelere kadar gidecek.

Kur’ân’ı yakıp müslümanlara hakaretler yağdıran o zibidilere hak ettikleri cezayı verelim de öncelikle bakara-makara ile zirve yapan, “günah işleme özgürlüğü” gibi, yolsuzluğu ganimet olarak açıklama gibi diğer pislikleri temizleyelim. “Bakara-makaracılar güçlü ve bizden ama bunlar zayıf ve bizden değil, onlara dokunulmasın da bunların burnundan getirilsin” yaklaşımı takınılıyorsa, herkesin eşit bazılarının biraz daha eşit olduğu domuzlar diktatoryası zihniyetinden, ahlâksızlığından ne farkımız var?

İktidar olmanın verdiği sarhoşluk ve iktidarın gayeleştirilmesi neticesi, AKP’nin açtığı kapıdan hukuktan hûk’a bir tereddi ahlâkının sirayet ve nüfûz ettiği apaçık görülüyor.

Önce bundan kurtulmak ve müslüman ahlâkına bürünmek gerek.

Bakara-makara’dan bahsetmeden, bu hadiseden bahsedenler, bu günlere o günlerden gelindiğini saklayarak hamamın namusunu kurtarma telâşesindeki iki yüzlü ahlâksızlardan başka nedir ki? Suçlu olan sadece iktidardakiler değil, onlara kapılan ve onların haksızlıkları karşısında susan dilsizler de bu şeytanlaşmadan en az onlar kadar pay sahibi değiller mi?

Ve bir kez daha görüyoruz ki, dine dışarıdan saldıranın dine vereceği zarar, dini içten yıkıcınınkinin yanında hiç mesabesindeymiş. Bu zarar ister iyi niyetli ahmaktan, ister kendini gizleyen münafıktan gelsin… Oluş tam olmadığı, yarım olduğu zaman, o iklimde ahmak bayraktarlığa soyunurken münafık da kendisini bunun arkasında perdeleyebiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: