AKP-M, RUSYA’YI TERÖRİST REJİM İLÂN ETTİ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) aldığı bir kararla, Ukrayna’ya operasyon düzenleyen Rusya’yı kınadı ve “terörist rejim” ilân etti.

Ukrayna ile dayanışma çağrısı yapan AKPM, Rusya’nın Doğu Ukrayna’daki dört bölgeyi referandum sonucu ilhak etmesinin meşru olmadığını açıkladı.

AKP’LİLER DE MUHALEFETLE BİRLİKTE HAÇLI AB İLE AYNI OYU KULLANDI

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik ve İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı Rusya’ya “terörist rejim” diyen kararın lehinde oy kullanırken, çekimser kalan CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, raporun “oldukça kafa karıştırıcı” olduğunu söyledi. Son dakikada yapılan değişikliklerin ve sözlü düzeltmelerin kafasını karıştırdığını belirten Çeviköz, tepkisinin karışıklığa olduğunu ve aslında Ukrayna’yı desteklediğini söyledi.

Karar için genel oturuma katılan 99 milletvekili “evet” oyu kullanırken, çekimser oy kullanan tek milletvekili Ünal Çeviköz oldu.

Erdoğan’ın Rusya ile yakınlaşma çabalarına ters düşen bu tablo neyle izâh edilebilir? Daha önce İbrahim Kalın’ın Rusya aleyhine yaptığı açıklamalar da “ne oluyor?” dedirtmişti.

Biz de soralım: Ya hani dünya beşten büyüktü? Veya AKP içinde birileri Erdoğan’a rağmen mi bu işleri yapıyor? Nihayetinde bu çelişkili durum dikkat çekici. Bu durum tabiatıyla sadece bizim değil, başkalarının da dikkatini çekmiyor mu? Nihayetinde Türkiye, dış politikadaki bu güvenilmez izlenimi ile başarı elde edemez. Yarın AB Rusya karşıtı bir karar alacak ve buna bizim de uymamızı isteyecek ve AKPM’de verdiğimiz oylar da bu bağlamda bize hatırlatılmayacak mı? Ve son olarak: Düşürülen Rus uçağının bedelini nasıl Anadolu’nun evlatları ödediyse, yanlış atılan adımların faturası yine Anadolu’ya çıkar, çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: