VERGİ OSURUKTAN OLSA DA KONU ÇOK CİDDİ

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Büyükbaş hayvanların geğirir, gaz çıkarır, dışkılarken yaydıkları metanın küresel ısınmada önemli rol oynadığına dair araştırmalar yayımlanması sonrası, Yeni Zelanda, hayvancılığa ‘geğirme ve osurma vergisi’ getiren ilk ülke olmaya hazırlanırken bu plâna karşı çiftçiler ülke çapında yollara döküldü. Çiftçilerin oluşturduğu konvoylardaki araçlara ‘K.çımın osuruk vergisi’ gibi ifadeler içeren pankartlar asıldı.

Dünyada bir ısınma var ve bu ısınma hayatı tehdit ederken, bunun hesabını çiftlik hayvbanlarına kesmek akıl kârı mı?

Meselenin özü şu ki, emperyalizmin kışkırttığı aşırı tüketimin dünyanın dengesini bozduğu bir gerçek.

Hayvanların çıkardığı gaza getirilen vergi ile hayvancılık yok edilirken diğer yandan da insanoğlunun helâl gıdaya ulaşması engellenecek. Konulan ekstra vergilerle oldukça pahalanacak olan eti yiyebilmek, sadece zenginlere ait bir lüks, bir ayrıcalık olacak.

Tabiî üretim etle beslenemeyen nesiller ise, protein ihtiyacı için suni üretimlere, kapitalistlerin fabrikalarda ürettiği protein haplarına, yine benzer şekilde özel üretilen böcekleri yemeye sevkedilecek, edileceğiz…

Emperyalizm, aşırı kâr hırsından vazgeçmeden dünyanın dengesinin tekrar bulunamayacağı anlaşılmadan, emperyalistlerin kâr etmesini sağlayacak bu tedbirler de bize hak sûretinde sunulmaya devam edecek.

Aman ha et yemeyin, sonra dünya elden gider.

İyi de parası olan lüp lüp götürüyor…

Adam orada bir öğünde, Afrikalı bir kabileyi bir ay doyuracak eti tek başına götürüyor… O adam parası olduğu için et yemeye devam edebilecek ama Afrikalı’nın senede bir et yiyebilmesi de artık mümkün olmayacak.

Tabiî bu işin uzanacağı bir başka nokta da bizim Kurban ibadetimize de yasak getirmeye kalkacak olmaları. İçtimaî-toplumsal dayanışmanın önemli unsurlarından biri olan kurban ibadetini ortadan kaldırmak için de bu global ısınma güzel bahane… Böylece müslümanları da mümkün olduğu kadar bireyselleştirip, cemaat anlayışını baltalayacaklar. Cemaat olmaktan çıkıp bireyleşen toplum emperyalizm için kolay lokma hâline gelir.

Barbar Batı, o durdurulamaz kâr hırsıyla önce global ısınmaya sebep olan üretim ve tüketim çılgınlığına yol açtı, şimdi de bunun faturasını yine toplumların alt tabakalarına yıkarak işin içinden çıkmaya çalışıyor. Osuruk vergisine karşı çıkan Yeni Zelanda çiftçilerinin kendi toplumlarının alt sınıflarından olduklarını söylemeye bilmem gerek var mı?

Kapitalizm dünyayı bitirdi ve şimdi bundan çıkış arıyor, kendi pozisyonunu kaybetmeden, yaptıkları yanlışların faturasını yine başkaları ödesin istiyor.

Global ısınma varsa, bunun faturasını global ısınmaya sebep olanlar değil de biz niye ödeyelim?

Helâllerimizi haram ettirmeyeceğiz!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: