UKRAYNA İSTİYOR, AMERİKA HIMARS VEREMİYOR

ABD merkezli New Yorker dergisi, Washington’un sınırlı endüstriyel kapasite nedeniyle Ukrayna’ya çok sayıda HIMARS çok namlulu roketatar sistemleri tedarik etmeyeceğini yazdı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) bir kaynağa dayandırılan New Yorker dergisinde yer alan makaleye göre ABD, sınırlı endüstriyel kapasite nedeniyle Ukrayna’ya çok sayıda HIMARS çok namlulu roketatar sistemleri tedarik etmeyecek.

Dergiye konuşan Pentagon yetkilisi, “Onlara hemen söyledik, ‘Bu sistemlerden fazla almayacaksınız’. Zira (bu sistemler) Dünya gezegeninde sınırsız sayıda yok” açıklamasında bulundu.

AMERİKAN GÜCÜNÜN DE SINIRLARI VAR

Her bir fırlatma düzeneğinin yaklaşık 7 milyon dolar maliyeti olduğuna dikkat çekilen makalede, uzmanlara göre Ukrayna ayda 5 binin üzerinde füze harcarken, silah üreticisi Lockheed Martin’in ise bir yılda sadece 9 bin füze ürettiği ifade edildi.

Pentagon yetkilisinin açıkladığı üzere Ukrayna’nın talep ettiği hava savunma sistemlerinde de aynı sorun söz konusu. Sorun siyasî olmaktan çok teknik, zira Washington’un Kiev’e verecek kadar fazla sayıda yedek hava savunma sistemine sahip değil.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: