AMERİKA’DAN TÜRKİYE’YE GELEN “AYAR VERME” HEYETLERİ

Rusya’ya konulan ambargolara Türkiye’nin uyup uymadığını kontrol etmek ve uyulmazsa neler olacağını tembihleyip, azarlamak, olmadı tehdit etmek üzere Türkiye’ye gelen Amerikan heyetlerinin ardı arkası kesilmiyor.

Amerika ve AB, Rusya ile olan ilişkilere, ticarete sınır koyduklarını, dolayısıyla işbirlikçilerinin de bu sınırı aşamayacağını kaşlarını çatarak, parmak sallayarak, azarlayarak dile getirmeye devam ediyor.

Adamlar gelip sadece resmi makamlarla da görüşmüyor. Doğrudan özel sektörü de hedef alıyor ve iktidar da, hani “devlet baba” ya, işte o “baba”, elin gâvurunun gelip evlatlarını azarlamasına, gözdağı vermesine, tehditler savurmasına müsaade etmeye devam ediyor. Adamlar gelip bizim topraklarımızda bize ayar veriyor, had bildiriyor. Onlara “ambargoyu deler miyiz efendim” demekten başka diyecek bir şeyleri yok ama karşımıza geçip konuşurlarsa da dünya liderleri…

Geçen Haziran’da ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo gelmiş, hükümet, özel sektör temsilcileri ve bankacıları etrafına toplayıp, ‘Türkiye üzerinden yaptırımların delinmesine izin vermeyecekleri tehdidini savurmuştu.

Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta Putin’le Soçi’de imzaladığı mutabakatlar sonrasında tehditler bir kez daha tekrarlandı.

Üçü kamu bankası olmak üzere 5 Türk bankasının Rusya’nın MİR ödeme sistemine dahil olarak yaptırımları delmelerine istinaden ABD’nin sert tehdidi karşısında bankalar peş peşe MİR’i iptal etti.

Putin ve Erdoğan’ın anlaşarak Trakya’nın doğalgaz merkezi olabileceği açıklaması karşısında önce Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rus gazını almayı tümüyle sonlandıracaklarını, dolayısıyla Türkiye’de kurulacak merkezin AB pazarında müşterisinin olmayacağını ifade etti. Sonrasında önce AB, sonra ABD’nin azar ve parmak sallama heyetleri Ankara’yı yol etmeye başladı. AB Komisyonu Finansal Hizmetler ve Sermaye Piyasalarından sorumlu üyesi Mairead McGuinness, iki hafta kadar önce Ankara ve İstanbul’da Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı, Merkez Bankası Başkanı, Bankacılar ve özel sektör temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde Rusya yaptırımlarının Türkiye üzerinden delinmesine izin verilmeyeceği, aksi halde Türkiye’nin de AB yaptırımlarıyla karşılaşabileceği tehdidi ardından, geçen hafta da ABD tehdit dozunu artırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erik Woodhouse ile ABD Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg Dışişleri ve ekonomiyle ilgili bakanların yanı sıra Merkez Bankası, TÜSİAD, TOBB, MÜSİAD ile yaptıkları toplantılarda, ‘Rusya yaptırımlarının delinmesine olanak sağlayanlara da yaptırım uygulanacağını’ bildirdiler. ABD bu hot-zot savurma ziyaretinden önce de hükümet, TÜSİAD, TOBB, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) gibi iş dünyasının çatı örgütlerine gönderdiği mektupla tehditlerini yinelemişti. Hazine ve Maliye bakanı Nureddin Nebati iş dünyasının bu mektuptan endişelenilmemesi gerektiğini, Türkiye’nin yaptırımları delmediğini, Haçlıların taleplerine uyduklarını ifade etse de tedirginliği gideremediği konuşlmakta.

Haçlı terörist ABD geçtiğimiz hafta içinde üst düzey iki yetkilisini Ankara’ya göndererek hem uyarılarını yineledi hem de tehdidin dozunu yükseltti. Bu ziyaretlerle ilgili olarak ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price Ankara’ya gönderilen yetkililerin yaptığı görüşmelerle ilgili sorulara verdiği cevapta, “Türkiye’ye bir dizi kanal ve görüşme üzerinden, yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir sığınak haline gelmemesi için çağrıda bulunduk. Bunu yapmaya devam edeceğiz” diyerek tehditlere devam etti.

Geçen hafta Türkiye’ye gelen ABD Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg’in ‘terörün finansmanı ve finans suçlarından sorumlu Bakan Yardımcısı’ olduğunun özellikle vurgulanmasını yorumlayan uzmanlar, Amerika’nın tehditlerinin sadece Rusya ambargosunun delinmesiyle sınırlı olmayıp kara para, yasadışı para ve servet transferleri vb. konularını da içerdiğini ifade ediyorlar.

Rosenberg’in “teftişiyle” ilgili ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında, “Türk yetkililer, bankacılar ve iş insanı örgütleriyle görüşmelerde yaptırımların delinmesinden kaçınılması gerektiğinin teyit edildiği, Rusya’ya yönelik ihracat kontrolleri, enerji güvenliği, kara para aklamayla mücadele ve terörün finansmanı da dahil olmak üzere ayrıntılı konuların ele alındığı” söylenmekte…

Daha önce AB’den gelen heyetlerle ilgili yapmış olduğumuz haber:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: