TÜRKİYE’Yİ TALİBAN YÖNETSE EKONOMİ AKP YÖNETMİNDEN DAHA MI İYİ OLACAKTI?

Afganistan’da yolsuzluğun sona ermesi gümrük gelirlerini iki katına çıkardı

15 Ağustos 2021 tarihinde Kabil’in kontrol altına alınmasıyla Afganistan’da yeniden hakim duruma gelen İslam Emirliği yolsuzluk ve rüşveti sona erdirerek birçok devlet gelirinde ciddi artış yaşanmasını sağlamış durumda.

Afganistan’a dair son raporlar, ülkede yolsuzluğun ve işbirlikçi rejim sonrasında ortadan kalktığını, bu da Afganlıların, yönetimdeki dürüst insanlara uyarak yolsuzluk yapmaya teşebbüs etmediğini gösteriyor. Tabi alınan diğer tedbirlerle yolsuzluğa teşebbüs edenin anasından emdiği süt de burnundan geliyor.

Afganistan’daki İslam Emirliği yönetiminin Siyasi Ofis Sözcüsü Muhammed Naim, ülkenin gümrük gelirleriyle ilgili rakamları paylaştı.

Ülkenin batısındaki Herat ilinde bu yılın ilk altı ayındaki gelirlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 98 arttığını belirten Naim’in paylaştığı rakamlar şu şekilde:

– 2021’nin ilk 6 ayında gelirler 5.670 milyar Afgani’ydi, bu 66.2 milyon dolara tekabül ediyordu.

– Bu yılın ilk 6 ayında gelirler 11.409 milyar Afgani’ye ulaştı, bu 131.1 milyon dolara tekabül ediyor.

– Aradaki fark ise 5.649 milyar Afgan, yani 64.9 milyon dolar.

Yolsuzluk ve rüşvetin ortadan kalkmasıyla devlet gelirleri iki katına çıkarken, diğer yandan açıklanan bu rakamlarda bizim dikkatimiz çeken husus, geçen bir sene zarfında Afgan para birimi Afganî’nin dolar karşısında değer kaybetmemiş olması.

Türkiye’de sınırların durumu, doların artışı göz önüne alındığında, bu durum, “Taliban Türkiye’yi AKP’den daha mı iyi yönetirdi acaba?” sorusunu gündeme getiriyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: