AMERİKAN KARA GÜCÜ UKRAYNA ORDUSUNDA KAYIP BÜYÜK

The New York Times’ta (NYT) yayınlanan Julianne Barnes, Helena Cooper ve Eric Schmitt imzalı makalede, Ukrayna ordusunun ağır kayıplar verdiği ve Batı’nın sağladığı silah stoklarının tükenmek üzere olduğu belirtildi.

Makalede, çatışmaların ilk 10 ayında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ABD’nin önemli desteğiyle sonuna kadar mücadele ettiği, ancak önümüzdeki aylarda büyük zorluklarla karşılaşabilecekleri vurgulandı.

Rusya’nın savunmasını geliştirmeye devam ettiği ve Ukrayna ordusunun silah stoklarının fiilen tükendiğine dikkat çekilen makalede, “Öldürülen binlerce Ukraynalı asker ve başta top mermileri olmak üzere mühimmat stoklarının tükenmesi… Ukrayna ordusu böyle bir bedel ödedi” ifadelerine yer verildi.

Makalede ayrıca, Ukrayna’nın ABD’nin bir ayda üretebileceğinden çok daha fazla top mermisini bir haftada ürettiğine vurgu yapıldı.

Amerika, dünyanın farklı bölgelerinde farklı unsurları kendisi yerine savaştırarak kara gücü olarak kullanıyor. Güneyimizdeki etnikçi Kürtçü unsurlar gibi Neonazist Ukrayna da Amerika’ya kara gücü olarak hizmet eden unsurların başında gelmekte.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d