REMZ ŞAHSİYET

Ayhan SÖNMEZ

“Remz şahsiyet”, fikrin çizdiği sûrettir! Mânâlar şahıslar da tecelli eder…” -Salih Mirzabeyoğlu-

Georges Eugene Sorel (1847-1922)… Fransız filozof, sosyolog ve “sendikalist devrim” teorisyeni. Sorel, insanların hayatında “Mitin Gücü” (mit = esatir) kavramıyla Marksist ve Faşistleri etkilemişti. Bununla birlikte “şiddet savunması” büyük ilgi görmüştür. Ona göre, kitleler güvenilmezdir, güvenilecek ve inanılacak olanı “Büyük Adam Teorisi”nde açıklar. Kitlenin “büyük adam”la müsbet bağ kurulabilmesi için mitolojik saha olmalıdır.

Sorel’e göre, eylemin gücü ve büyük kahramanlık, bütün tarihî faliyetler, mitos kapasitesiyle ilgili… Bir halkın veya bir gaye birliği etrafında oluşan topluluğun, tarihî bir misyonu olup olmadığı ve vaktinin gelip gelmediği konusunda kriter, mitin gücünden belli olur; bir reaksiyondan değil… Gerçekte hayatın derinliğinde kopar, yahut büyük bir ülkü, büyük çoşku, büyük ahlâkî kararlılık ve büyük bir mit fışkırışı… Sezginin bir ânda vücud bulması, coşkulu bir kitle, enerjisini ileriye taşıyan ve ona şiddet kullanma cesaretinin yanında şehitlik şuuru veren efsanevî bir imaj. “Remz Şahsiyet”…

Bir halk, millet veya bir sınıf ancak bu “Remz Şahsiyet” etrafında halkalanarak dünya tarihinin motoru olabilir. Böyle olmadığı yerde, hiçbir topluluk ve siyasî güç sürdürülemez ve hiçbir mekanik cihaz, tarihin yeni bir akışı başladığında o akışı enerjiye çevirecek bir baraj oluşturamaz. Üstad Necip Fazıl’ ın ifadesiyle, bunlar, “zamanı kokutanlar”… İşte buna göre, her şey mit kapasitesinin veya potansiyelinin, yaşama gücünün, hayat memat meselesinin gerçekte nerede yaşadığına bağlıdır.

Bu güç nerede yaşar sorusu bir tarafa, kesinlikle para, mülkiyet ve geçim derdiyle çürüyen, şüphecilik ve rölativizm ve particilik tarafından ahlâkî olarak paramparça olan topluluk arasında yaşamaz!..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: