ÇAĞIN GETİRDİĞİ MESELELER VE ONLARA KARŞI MÜSLÜMANCA DURUŞUN NASIL OLMASI GEREKTİĞİ

Selim GÜRSELGİL

– “Çağımızda müslümanlar iki türlü açmaz içinde:

1. Çağın getirdiği meseleler karşısında, kendi kabuklarına çekilip, İslâm’ı tek başlarına veya kapalı cemaatler hâlinde yaşamayı tercih ediyorlar.

2. Çağın getirdiği meselelere boyun eğiyor, İslâm’ı terkediyor, kendilerine sivil toplumcu, liberal, muhafazakâr, demokrat, kapitalist vs etiketler ithal ediyorlar…

Demek ki, burada temel mevzu: Çağın getirdiği meseleler… Ve onlara karşı müslümanca duruşun nasıl olması gerektiği… Yâni, İslâma Muhatab Anlayış’ın ne olması gerektiği…

Zira İslâm, sadece ferden yaşanabilecek bir din değildir. O, sadece namaz kılmak, oruç tutmak, İslâm’a göre evlenmek ve boşanmak değildir. İslâm, “Çağlarüstü Mutlak Fikir”dir; çağın getirdiği hiçbir mesele, İslâm’ın dışında olamaz. Onların dindeki yerini bulmak ve “dindeki gizlilikleri açık etmek”, müslümanın baş görevidir.

Bunu da ancak İslâma Muhatab Anlayış’la yapabilir. İslâma Muhatab Anlayış ona, İslâmın sosyoloji, psikoloji, felsefe, teknoloji, edebiyat, resim, müzik vs bütün insanî verim şubelerinde hükmünün ne olabileceğinin de anlayışını verir. Tek kelimeyle İslâma Muhatab Anlayış, İslâm ile, çağın getirdiği meseleler arasında bir “vasıta sistem” rolü oynar.

İşte, Salih Mirzabeyoğlu, 500 yıldır kaybedilmiş olan bu anlayışı getiriyor. Üstad Necib Fazıl’ın onu “500 yıldır beklenen mütefekkir” diye karşılaması ve selâmlaması da bu yüzden!”

“İbda Külliyatı & Salih Mirzabeyoğlu’nun Eserlerine Giriş Mahiyetinde Denemeler” kitabından.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: