BATI İKİ YÜZLÜLÜĞÜNE BİR ÖRNEK DAHA

FACEBOOK VE INSTAGRAM İÇİN NEO-NAZİ AZOV TABURU ARTIK ‘TEHLİKELİ ÖRGÜT’ DEĞİL

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya platformlarının bağlı olduğu çatı şirket Meta Inc., Ukraynalı neo-Nazi Azov Taburu’nu artık ‘tehlikeli örgüt’ olarak tanımlamadığını duyurdu.

Kyiv Independent gazetesine e-posta yoluyla açıklama yapan bir şirket sözcüsü, Azov Taburu mensuplarına artık Meta platformlarında hesap sahibi olmasına izin verileceği ve diğer kullanıcıların da örgüt hakkında yaptıkları paylaşımların kaldırılmayacağını belirtti.

Ukrayna yönetimi, Azov Taburu ve mensupları hakkında içerik paylaşımları yapılmasına izin verme konusunda şirket ile uzun süredir müzakere yürütüyordu.

Sözcü, “Ukrayna’daki savaş pek çok alanda koşulların değişmesini beraberinde getirdi ve Azov Taburu’nun, tehlikeli örgüt olarak tanımlanmaya dönük katı kriterlerimize tabi olmadığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedorov, “Bakanlık, Meta ile sürekli irtibat halinde. Daha önce Ukrayna askeri personeli, blog yazarları ve aktivistlere ait yüzlerce hesabın engeli kaldırılmıştı” diye konuştu.

Azov Taburu’nun kurucusu ve eski milletvekili Andrey Biletskiy ve örgütün sivil kanadı Ulusal Kolordu başta olmak üzere örgütle bağlantılı her şahıs ve yapı, şimdiye dek Meta tarafından ‘tehlikeli’ olarak tanımlanıyordu.

Daha önce Aşırıcılıkla Mücadele Projesi’nin kıdemli danışmanlarından Alexander Ritzmann, Euronews’e verdiği röportajda, Azov’un çok sayıda AB ülkesindeki ve ABD’deki aşırı sağcı örgütlerle güçlü bağları olduğunu ifade etmişti.

Ritzmann, Azov’un ‘Ukrayna Ulusal Muhafızlarına tamamen entegre olduğunu ve o zamandan bu yana İçişleri Bakanlığı’nın emrinde faaliyet gösterdiğini’ söylemişti.

2014’ten sonra bir dizi neo-Nazi sokak örgütünün bir araya gelmesiyle kurulan Azov Taburu, daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da ‘şiddet yanlısı aşırılıkçı örgüt’ olarak tanımlanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: