‘MİT’İN DEPREM BÖLGESİNDEKİ PSİKOLOJİK ETKİ OPERASYONLARI’

Rus basınında geçen hafta Türkiye ile ilgili ilginç bir haber yayınlandı.

V. İvanov imzasıyla 30 Mart tarihinde Nezavisimaya Gazeta’da yayınlanan haberi

Hazal Yalın’ın tercümesi ve duvar.com.tr’de yayınlanmış şekliyle sunuyoruz.

*

MİT, depreme hazırlık ve müdahale konusunda ortaya çıkan problemler devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın popülaritesini güçlendirmek için psikolojik etki operasyonu düzenledi.

MİT’i 2010’dan beri yöneten Hakan Fidan depremin ertesi günü halkta depremin sonuçları hakkında anlayış oluşturmak için birkaç aşamalı bir psikolojik etki operasyonu emri verdi.

Operasyon, Erdoğan’ın 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasının başlıca teması olan, toplumu kutuplaştıran İslamcı ve milliyetçi anlatıya yoğunlaştı. MİT, hükümet tarafından kontrol edilen medya organlarındaki ajanlarına saldırgan bir şekilde dini temalar ileri sürmelerini, deprem sonucu yaşanan devasa kayıpları kötü yapılara ve inşaat normlarının uygulanmasında devlet kontrolü sağlanmayışına değil “kadere ve Allah’a” yormalarını emretti.

MİT, elemanlarını ve ajanlarını doğrudan deprem bölgesindeki dinî cemaat ve gruplara yerleştirdi ve bunları kurtarma ekiplerine de soktu. Bu gizli seferberliğin etkisi hükümet kanalları tarafından canlı yayınlanan kurtarma çalışmaları sırasında gözlendi. …

MİT, Diyanet’i de seferber etti.

Kurtarma çalışmaları tam gaz devam ederken Doğu Perinçek’in Vatan Partisi de aniden anti-Amerikan bir kampanyaya başladı. Kampanyada ABD’nin yardım gönderme bahanesiyle Türkiye’yi istilaya hazırlandığı iddia ediliyordu.

Yeni milliyetçilerin geçmişte MİT’le çalışmış bazı liderleri de yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye’de görevli kurtarma ekiplerine gizlice casus yerleştirdiklerini, bunu dikkatle takip etmek gerektiğini açıklamaya başladılar.

MİT’in deprem etrafında yapılan tartışmaları yönlendirmek için oynadığı son kart, göçmen karşıtı tutumuyla bilinen aşırı sağcı Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ oldu. Eski MİT ajanı Özdağ sosyal öfkeyi Suriyelilere ve diğer göçmen gruplarına yönlendirmek amacıyla depremden etkilenen şehirleri dolaşmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: