“ÇOK KUTUPLU DÜNYA”NIN OLUŞUMUNDA MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ROLÜ VE RUSYA’DA İSLÂM RÖNESANSI

Başkn Putin, ‘Rusya – İslâm Âlemi’ Stratejik Vizyon Grubu Toplantısı katılımcılarını selamladığı mesajında, Rusya ve Müslüman ülkelerini yakın ve güvene dayalı ilişkiler ile daha adil ve çok kutuplu dünya düzenini oluşturmaya olan bağlılığın birleştirdiğini belirtti.

‘Rusya – İslâm Âlemi’ Stratejik Vizyon Grubu Toplantısı’nda Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Rusya lideri Putin’in toplantı katılımcılarına selâmlama mesajını okudu.

Putin, “Rusya ve Müslüman ülkeleri, ikili düzeyde ve İslâm İşbirliği Teşkilâtı ile işbirliği kapsamında, geleneksel olarak yakın ve güvene dayalı ilişkiler birleştiriyor. Bu ilişkiler ortaklı, birbirlerinin egemenliğine ve medeniyet kimliğine saygı temelinde inşa ediliyor. Bizi, uluslararası hukuka dayalı daha adil ve çok kutuplu bir dünya düzeni inşa etme taahhüdümüz birleştiriyor” ifadesini kullandı.

Günümüzde Müslüman ülkelerin ticaret, finans, inovasyon ve uygulamalı araştırma alanlarında etkin biçimde geliştiğini ve hissedilir r elde ettiğini kaydeden Putin, “Rusya, Müslüman ülkelerle en geniş ticari ve insani işbirliğine açık. Mevcut bağları güçlendirmeye, yeni ortakları elde etmeye, tarımsal ve endüstriyel işbirliğini ilerletmeye ve yeni lojistik zincirleri oluşturmaya ilgi duyuyor” dedi.

Ülke lideri, “Rusya-İslâm Âlemi Stratejik Vizyon Grubu ve KazanForum Uluslararası Ekonomik Forumu’nun faaliyetlerinin, Rusya ve Müslüman ülkelerin iş çevreleri arasındaki işbirliğini güçlendirmeye, bölgelerarası ve ülkelerarası düzeyde ortak projeler için yeni fırsatlar yaratmaya devam edeceğine eminim” diye kaydetti.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen KazanForum Uluslararası Ekonomik Forumu kapsamında Stratejik Vizyon Grubu toplantısı yapılıdı.

LAVROV: İSLÂM RUSYA’DA RÖNESANS YAŞIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’da İslâm’ın Rönesans yaşadığını, diğer dinlerle uyum içinde yaşadığını, Rusya Müslümanlarının diğer Rusya sakinleriyle omuz omuza ülkenin güvenliğini korumaya devam ettiğini ifade etti.

Lavrov, ‘İslam Âlemine Giden Yol’ adlı belgesel için verdiği demeçte, “Rusya’da İslâm bir Rönesans ve benzeri görülmemiş bir yükseliş yaşıyor, diğer geleneksel dinlerle uyum içinde yaşıyor. Ortak çalışmamız, ülke içinde ve uluslararası düzeyde elde edilen medeniyetler arası ve dinler arası ilişkilerle ilgili konularda geniş bir değerlendirme örtüşmesini ortaya çıkardı. Manevî ve ahlâkî değerleri destekleme, İslamofobi, Hristiyanofobi ve diğer dini hoşgörüsüzlük biçimlerini reddetme konusunda aynı saftayız” ifadelerini kullandı.

Bakan, Rusyalı Müslümanların ülkenin siyasî, ekonomik, kültürel ve manevî yaşamına tam katıldığı, diğer Rusya vatandaşlarıyla omuz omuza cesurca ve özverili biçimde Rusya’nın güvenliğini savundukları gerçeğinin İslâm âleminde geniş kabul gördüğünü kaydetti.

Lavrov, “Bu özellikle şimdi, özel askerî harekat sırasında kendini belirgin bir şekilde gösteriyor” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: