AVRUPA BASININDA TÜRKİYE VE MUHTELİF GELİŞMELER

Avrupa’nın başı Amerikan hegemonyasından kurtulmuyor.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin de mecliste kabul ettiği fakat sorunlar üretebileceğine dair açıklamalar yaptığı “Dezenformasyon ile Mücadele” yasalarının Twitter, doğal olarak yeni sahibi Elen Musk tarafından kaale alınmadığını ve önceliği olan bir mesele olarak görmediği için rahatsız.

Görülen o ki Avrupa Birliği hiç bir Amerikan markasına söz geçiremiyor. Avrupa Birliği standartlarına sığmayan bu markalar diledikleri gibi at koşturabiliyorken, Türkiye gibi AB kapısında bekleyen ülkeler hangi yasa çıkarsa çıksın kabul ediyor.

Diğer taraftan Rusya, Haziran ayından itibaren, Alman diplomatlar ve diğer federal hükümet çalışanları için bir üst sınır getiriyor. Alman dilini destekleyici ve enternasyonel kültür birliği çalışmalarıyla bilinen “Goethe Enstitüsü” çalışanları da ülkeyi en kısa zamanda terk etmek zorunda.

Avrupa Birliği’nin kendi yayın organlarından öğrendiğimize göre çekindikleri bir başka mevzuda gündemde olan Türkiye seçimleri ile ilgili. Türkiye ile sınır olması dolayısıyla Yunanistan’ın sayılı gazetelerinden örnekler veren haber siteleri, Kemal Kılıçdaroğlu’nun en son yaptığı “Adaları geri alacağız!” ve “Mültecileri geri göndereceğiz!” gibi söylemlerinden sonra tedirginliğin hâkim olduğunu belirtiyor. Yunanistan medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21 yıllık görevi boyunca hiç sıcak çatışmaya yol açmadığını ve Türkiye’deki gelişecek herhangi bir iktidar değişiminde acilen sınır güvenliği konusunda masaya oturulmasını gerektiğini vurgulayan yazılar paylaşıyor.

Adımlar Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: