BELGOROD: RUSYA İÇ SAVAŞI MI?

Ayhan SÖNMEZ

Bakhmut’ un Wagner güçlerince ele geçirilmesinin hemen akabinde, Rusya’nın sınırındaki Belgorod’a sızma ve saldırı teşebbüsü oldu.

Adeta bir casus filminden uyarlanan dramatik bir gelişmeyle, Ukrayna hesabına çalışan iki gözükara Rus grubu, Rus topraklarına saldırıda bulunuyor. Bu da sınır-ötesi çatışmalar ihtimaline dair yeni bir sayfa açıyor.

Bir “Soğuk Savaş” gerginliğini hatırlatan şok edici tarzda, kanun kaçağı iki Rus örgütü, Rus topraklarının derinliklerine doğru yapılan bu cüretkâr baskını üstleniyor. Bu Ukrayna’nın eline yeni bir koz ve Bakhmut yenilgisini unutturacak bir başarı mı?

Putin hükümetinin illegâl ilân ettiği bu başbelalarının birkaç ay önce de benzer bir teşebbüsle manşetlere çıktığı biliniyor. Bu arada Kiev yönetimi masumu oynuyor ve bu operasyonda herhangi bir payı olduğunu reddediyor. Çünkü bir iç savaş hikâyesi için mükemmel bir malzeme…

Odak noktası, kendi çapında bir kargaşa yaşayan Rus sınırında bulunan Belgorod bölgesidir. Burada Putin hükümetine kafa tutabilecek partizan güçlerin varlığı biliniyor ve Belgorod’un, kendilerinin kurtarılmış bölgesi olduğu iddiasında bulunuyorlar. Hatta Twitter’a, sözde Ukrayna’dan sızan sakin bir Rus köyünden geçen bir tankın arsızca sergilendiği provakatif bir video yüklediler .

Adı, “Rus Özgürlüğü Lejyonu” olan grup, diğeri “Rus Gönüllü Birlikleri” ile el ele Kozinka köyünü “özgürleştirmek” sloganı atarak savaş tamtamları çalıyor. Ayrıca partizanlar küstahça bildiriler yağdırıyorlar: “Öncümüz Graivoron’u vurdu. Oyun hâlâ devam ediyor. Rusya özgür olacak.” Bilmeyenler için Graivoron, Kozinka’dan sonraki duraktır ve hareketli Belgorod şehrine 70 kilometre mesafedededir.

Bu büyüyen kargaşanın içinde, Belgorod valisi panik düğmesine bastı ve bir casus ve sabotaj timinin Graivoron bölgesine girdiğini ve bunun neticesinde ağır şekilde yaralıların olduğunu duyurdu.

Bu kaos ve karmaşanın müsebbiblerine Kremlin sert bir tavır gösterdi. Hadiseleri doğrulayan Kremlin sözcüsü Peskov, bir sabotaj timinin devreye girdiğini kabul ederek, bunun Bakhmut’taki askerî zaferden gözleri başka tarafa çekmek için yapılan bir manevra olarak değerlendiriyor.

Bu arada, Ukrayna askerî istihbaratı, gönülsüzce hadiseleri teyit ediyor. Ancak enterasan bir tutumları var: “Rus Özgürlük Lejyonu” ve “Rus Gönüllü Birlikleri” Ukraynalılar’dan değil, yalnızca Ruslar’dan müteşekkilmiş… Zelensky sözcüsü M. Podolyak da kışkırtıcı olmaya devam edip, bir “iç savaş” hikâyesine uygun bir dille, “Ukrayna, Rusya’nın Belgorod bölgesindeki olayları ilgi, heyecan ve zevkle izliyor ama bununla bir bağımız yok” diyor.

“Rus Özgürlük Lejyonu”, Ukrayna’daki Rus askerî saldırısı sırasında, uluslararası gönüllü birliklerin bir parçası olarak doğdu. Moskova bunlara kısa sürede illegâl rozeti taktı. Bütün bunlar, sınır-ötesi mahiyette Putin’i devirme çabalarına mı dahil?

Birkaç ay önce bu teşekkülün sözcüsü AFP muhabirine ağlayarak verdiği itirafta, “ben hain değilim, ben gerçek bir Rus vatanseveriyim, anavatanla savaşmıyorum, Putin rejimiyle, tiranlıkla savaşıyorum” diyordu.

Belgorod’da ortalık sakinleşti. Mezkûr örgütün başına buyruk üyeleri sık sık Ukrayna televizyonlarına çıkıp beyanlarda bulunuyor. Hesapta, “Rus Gönüllü Birliği” ile, sınır boyunca “askerden arındırılmış bölge” kurmayı hedefliyorlar. Bu yüksek riskli bir kumar ve nasıl gelişecek?

“Rus Gönüllü Birlikleri” bu mart ayında uluslararası rezaletin bir parçası olarak küresel bir heyecana sebeb oldu. Putin’i bir iç savaşla uğraştırabilirler miydi?

Rus istihbaratı FSB’nin, Ukraynalı sabotaj mangalarıyla çatışma raporları anti-Rus cephede dalgalanmalar meydana getirdi. Bahsi geçen bu çatışmaların Belgorod’a 300-400 kilometre uzakta, Bryansk sınırındaki Rus sahasında gerçekleştiği iddia ediliyor ve Ukrayna tarafı kendisinin dahli olduğu suçlamalarını kesin bir dille inkâr ediyor. Daha sonra ortaya çıktı ki, bir videoda Ukrayna’nın pis işlerini yapan Rus milliyetçileri bu saldırıların tamamını sahiplendi. İpleri tutan akıl, “Rus Gönüllü Birlikleri”nin kurucusu Denis Kapustin. Bir Neo-Nazi olan Kapustin, Putin’e karşı şahsî bir Haçlı seferi başlattığını ilân ediyor.

Anlaşılıyor ki, Neo-Nazi gruplar (Rus olanlar da dahil) uluslararası anti-Rusya cephesinin bir parçası… Ukrayna, Rusya içinde olan saldırılardan kendini hariç tutuyor. Rusya’da bir iç savaş oluşması zor gözüküyor, ancak Rus hükümeti ve Putin’in dikkatli olmasında fayda var. Artık bu işi ciddiye alma vakti gelmedi mi?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: