SAVAŞLARIN YENİ SİLÂHI: DRON

Ukrayna savaşında neler oluyor?

Türkiye, İran ve İsrail’den taraflara verilen dronlar savaşı bir başka boyuta taşıyor.

Euronews’in haberine göre yapay zekâ teknolojisi yeni dronları daha “özerk” hale getiriyor.

Rusya ile Ukranya savaşı ile birlikte her tür insansız hava aracı tercih edilen silâh konumuna erişirken, keşif misyonları için bir araç olmaktan çıkıp, savaşın temel bir parçası haline geldiler!

Uluslararası Güvenlik ve Savunma Kampüsü profesörü ve İspanyol hükümetinin savunma danışmanı “İHA’lar açısından ne Ukrayna ne de Rusya bu savaşa gerçekten hazır değildi. Rusya, insansız hava araçlarıyla açıkça geride kaldı” diye bir açıklama yaparken durumun aksine olduğuna dair tepkilere neden oldu, çünkü farklı ülkelerden gönderilen insansız hava araçları sayesinde savaş uluslararası arenada farklı bir boyut kazanmaya başladı.

The Jeopolitik İş Direktörü Abishur Prakash durumu şöyle açıklıyor: “Ukrayna semalarında sadece Ukrayna ve Rusya savaşmıyor. Türkiye ve İran da dolaylı olarak savaşıyor. Türk dronları Ukrayna’nın en ölümcül misilleme saldırılarından bazılarından sorumlu. Karadeniz’de bir Rus savaş gemisinin batmasına ve Rus petrol depolarına gerçekleşen saldırılara kadar. Avustralya, ABD ve İngiltere şu anda yapay zeka tabanlı insansız hava aracı sürüleri üzerinde çalışıyor.”

Yetkililer yakın gelecekte yeni modellerin, farklı ülkelerde üretim siparişleri ve hatta yeni fabrikaların kurulacağını açıklıyor.

İspanya Savunma Bakanlığı analisti César Pintado ayrıca ân itibariyle savaş alanında insansız hava aracı tedarikçileri olan İsrail, İran ve Çin sistemlerinin kullanılmasının kesin olarak göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Jeopolitik İş Direktörü Abishur Prakash ise “Bence asıl soru, İran’ın Rusya’da fabrikalar inşa etmeye başlayıp başlamayacağı ve Rusya’nın çok sayıda insansız hava aracı üretebilecek kendi tedarik zincirini yurtiçinde kurup kuramayacağı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: