KANADA GÖRÜLMEMİŞ ORMAN YANGINLARINA, AMERİKA DUMANA BOĞULDU

Kanada’da bu yıl çıkan orman yangınları, 4.5 milyon hektarlık alanı küle çevirdi. Ülke genelinde 417 noktada yangınlar sürüyor.

Kanada Kurumlararası Orman Yangını Merkezi (CIFFC) verilerine göre batıdaki British Columbia bölgesinden doğudaki Nova Scotia’ya kadar ülke genelinde 417 noktada yangınlar devam ediyor.

Yangınlardan 218’si kontrolden çıkarken, 108’i ise kontrol altına alındı. Yangınların çoğu Quebec, Alberta ve British Columbia’da kayda geçti.

Alevlerin giderek yayıldığı Quebec’te 136, Alberta eyaletinde 80, British Columbia’da ise 64 aktif yangın olduğu belirtildi.

Verilere göre ülkede bu yıl 2 bin 419 orman yangını çıkarken, 4.5 milyon hektarlık alan küle döndü.

‘Daha önce görülmemiş bir şey’

British Columbia’daki Thompson Rivers Üniversitesinden orman yangını profesörü Michael Flannigan, bu yıl orman yangınlarının çok erken başladığını belirtti. Flannigan, “Bu daha önce görülmemiş bir şey. Bu yıl çok aktif, aşırı ve tarihi bir yangın mevsimi ile başladı. Kanada’nın çoğu için normal yangın mevsimi hâlâ çok önümüzde” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin bu hafta yayımladığı veriye göre Kanada’nın neredeyse tamamında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar kaydedilerek sıcaklık rekoru kırıldı.

YANGINLAR AMERİKAYI DUMANA BOĞDU, NEW YORK BOŞALIYOR

Yangınlardan oluşan duman rüzgarın tesiriyle Amerika’nın New York şehrini dumana boğuyor. New York şehri ve üç eyalet bölgesinde sağlık uzmanları maske takılmadan sokağa çıkılmaması uyarısı yaparken, parlak turuncu bir pusla kaplanan New York çarşamba günü öğleden sonra itibarıyla dünyanın en kötü hava kalitesine sahip şehirdi.

Uzmanlar, şehri terkedin çağrısı yaparken, New York’tan adeta kaçan kaçan. Birçok şehir sakini evini satılığa çıkarmış durumda. Yoğun dumandan dolayı New Yorkluların hayatının da şimdiden bir saat kısaldığı belirtiliyor.

ABD’de Philadelphia, New Jersey ve New Haven şehirleri de Kanada’daki orman yangınlarından çıkan dumanla kaplandı. Orman yangını dumanı, insan sağlığı için tehlikeli olabilecek çeşitli parçacıklar ve gazlar içerir. Kısa vadeli riskler burun, gözler, akciğerler ve boğazda tahrişi ve ayrıca solunum yolu enfeksiyonları olasılığını içeriyor.

Norveç’e de ulaştı

Bu arada İskandinavya ülkesi Norveç’in İklim ve Çevre Araştırma Enstitüsü (NILU), yaptığı açıklamada, Kanada’daki orman yangınlarından çıkan dumanın bu hafta binlerce kilometre uzakta, Norveç’te tespit edildiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: