AMAZON’UN İNANILMAZ ÇOCUKLARI

Kolombiya’da 1 Mayıs günü gerçekleşen bir uçak kazasından 40 gün sonra, kazadan kurtulan 4 çocuk Amazon yağmur ormanları içinde canlı olarak bulundu.

Yaşları 13, 9, 4 olan ve aralarında 1 yaşında bebek de bulunan erkek çocukların 40 gün boyunca her yanı tehlikeli olan ormanın içinde ve beslenme sorununa rağmen nasıl hayatta kaldıkları merak edilenlerin başında geliyor.

Filmlere konu olabilecek ve Caqueta bölgesinin Amazon ormanlarına bağlı Solano ormanında yaşanan hadiseyi Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro “Tarihe örnek olacak bir hayatta kalma azmi” olarak nitelerken, “Bu çocuklar barışın ve Kolombiya’nın çocukları!” diye ekledi.

Kolombiya’nın bir çok bölgesinde tren veya başka ulaşım imkânları olmadığından bir başka şehre ulaşım küçük pervaneli uçaklarla gerçekleştiriliyor. Çocuklar, 1 Mayıs günü Uitoto’dan, San José del Guaviare’e gitmek üzere anneleri ve bir akrabalarıyla birlikte uçağa biniyorlar. Kazanın ardından anneleri, pilot ve yetişkin akrabaları hayatlarını kaybederken çocukların hayatta kalmış olmaları bir mucize gibi.

Kazanın ardından arama çalışmaları sonucu çocukların hayatta olduklarından emin olan Kolombiya Ordusu, adına “Umut” verdikleri arama operasyonuna başlıyor. Tam 40 gün sonra bütün ülkenin ümitle beklediği haber geliyor: “Çocuklar kurtarıldı!” Haber ulaşır ulaşmaz ülkede sevinç gösterileri yaşanıyor.

Hayatta kalabilmelerinin ipuçlarını ise bağlı oldukları yerli kabile Uitoto veya Witoto veriyor. Kolombiya’nın bu yerli kabilesi hâlâ doğa ile iç içe yaşıyor ve ağırlıklı olarak meyve ve balık tutarak besleniyor. Çocukların hayatta kaldığını öğrenen büyük anne “orman ana onları bize geri verdi” diye yorumluyor.

Arama çalışmaları esnasında helikopterlerle sürekli büyük annelerinin sesiyle “yerinizden ayrılmayın!” anonsu yapılıyor. Bu sayede askerler çok çetin şartlardaki orman bölgesinde çocuklara ulaşmayı başarıyor.

4 çocuk şu an Kolombiya Ordusu tarafından en yakın yerdeki askeri hastanede sağlık kontrolü altında. Yaşadıkları gerçek serüveninin detaylarını biz de merak ediyor ve bilgisine ulaşır ulaşmaz aktarmak istiyoruz.

ADIMLAR Avrupa – 10 Haziran 2023

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: