RUSYA İMHA ETMEYE DEVAM EDERKEN AVRUPA’DA UKRAYNA’YA VERECEK SİLÂH KALMADI

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna ordusunun rezervlerine hassas silahla gece saldırısı düzenlendi

Rusya Savunma Bakanlığı, geçen gece deniz bazlı hassas silâhla Ukrayna ordusunun rezervlerine saldırı düzenlendiğini belirterek tüm belirlenen hedeflerin imha edildiği kaydedildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Geçen gece deniz bazlı hassas silâhlarla Ukrayna ordusunun rezervlerine saldırı düzenlendi. Belirlenen hedefler vuruldu. Saldırının amacına ulaşıldı” ifadesine yer verildi.

Güney Donetsk cephesinde, Ukrayna ordusunun Avdeyevka ve Maryinka şehirlerindeki Rus mevzilere saldırmaya çalıştığı, ama tüm saldırıların püskürtüldüğü ifade edilirken Ukrayna ordusunun yaklaşık 140 asker kaybettiği kaydedildi.

Harkov Bölgesi ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ndeki Ukrayna ordu mevzilerine topçu saldırısı düzenlenirken Ukrayna’nın kaybının yaklaşık 35 asker olarak gerçekleşti.

Krasnıy Liman cephesinde Ukrayna ordusunun yaklaşık 55 asker kaybettiğini bildiren Rusya Savunma Bakanlığı, Zaporojye Bölgesi’nde Ukrayna ordusuna ait S-300 hava savunma sistemi ile birkaç D-30 ve D-20 obüslerinin imha edildiğini kaydetti.

Eski Slovakya Başbakanı Pellegrini: Ukrayna’ya yardım nedeniyle Avrupa’daki silah depoları boşaldı

Eski Slovakya Başbakanı ve Sosyal Demokrasinin Sesi Partisi lideri Peter Pellegrini, Kiev’e yapılan askeri yardım nedeniyle Avrupa’daki silah depolarının boşaldığını belirtti.

Basın toplantısında konuşan eski Slovakya Başbakanı Pellegrini, Avrupa’nın Ukrayna’ya yönelik askeri yardımlarının yol açtığı durumu eleştirdi.

Avrupa’daki silah depolarının Kiev’e yapılan silah sevkiyatları yüzünden boş kaldığını söyleyen Pellegrini, silah rezervlerini eski seviyelere çıkarmak için 5-10 yıla ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Slovakya’nın kaynak yetersizliği nedeniyle artık Ukrayna’ya askeri yardım sunamayacağının altını çizen Pellegrini, bununla birlikte Ukrayna’daki çatışma sürecinde Slovakya savunma sanayii için yeni fırsatlar doğduğunu ve Kiev için silah üreterek yeni istihdam alanları yaratabileceklerini ifade etti.

Rusya’nın özel askeri harekata başlaması sonra Kiev’e askeri yardım göndermeye başlayan Slovakya, 2022’de 168 milyon euro tutarında silah gönderdi.

Bratislava yönetimi, bu yıl içinde Kiev’e MiG-29 avcı uçağı göndererek Ukrayna’ya savaş uçağı veren ilk ülkeler arasında yer aldı. Slovakya’dan Ukrayna’ya helikopterler, çeşitli silahlar ve mühimmat da tedarik edildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: