RUSYA’DA DARBE Mİ KARA KUĞU OPERASYONU MU?

Hazal YALIN

Hazal Yalın’ın Telegram hesabında yaptığı yorum, başlık bize ait:

Rusya’da dün yaşanan maskirovka ülke yapısındaki pek çok çatlak sesi ve çürük yumurtayı ortaya çıkardı.

Dün olanlar sırasında ve sonrasında sessiz sedasız devletin jet kademesinde binlerce kişinin tutuklandığı, görevden alındığı veya ortadan kaybolduğu haberleri gelmeye başladı.

Oligarklar ve çift taraflı çalışan üst düzey ekipler veya yozlaşmış ve yetersiz olan ancak sahip oldukları kamuoyu gücü yahut da hizipsel destek nedeniyle görevden alınamayan şahıslar birer birer tasfiye ediliyor.

Bu bir çeşit kara kuğu operasyonu olarak nitelendirilebilir.

Çokça ses getiren aşırı kritik öneme sahip geliştikçe boyutu değişen ve tahmin edilmesi sebebi sonucu karmaşıklaşan olaylar silsilesi

Uzmanların ve olay kaynağı ile alakalı olan herkesin hiç beklemediği bir anda acayip bir hızla ve karmaşıklıkta gerçekleşen sonucu ortaya çıkana kadar anlaşılamayan olaylar

Nihayetinde de tüm bunları tasarlayanlar aşırı ince çalışır ve dünya çapında krize kadar gidebilecek gibi duran bir mesele hem büyük bir iç reform dışarıya karşı da büyük bir değişim sürecinin gövde gösterisinin yansıması haline dönüşür.

Rusya’nın tam olarak böyle bir şey çevirdiğini söylemek mümkün. Bazı kişisel ve hizipsel çıkarları ön plana çıkararak bunların bir çatışmaya dökülmesi sağlandı. Bu esnada da hem dış istihbarat servisleri hem de küçük bir azınlık esas planlamacı ekip dışında kimse ne olup ne bittiğini anlayamadı. Aşırı hızlı ve radikal olarak değişen olaylar silsilesinde tüm devlet yapısının nasıl tepki gösterdiği incelendi ve Rusya’nın neo Stalinist dönüşümünün dışında kalan kalmak isteyen veya bunu durdurmak isteyen her türlü sınıftan her türlü görüşten kesimler belli oldu ve tasfiyeleri başladı. Tüm bu olanlar esnasında aşırı tepki veren veya aşırı sessizleşen gözetim altında olan veya olmayan dış istihbarat birimleri ve bunlara bağlı hücreler de büyük ölçüde açığa çıkarılıp ortadan kaldırıldı.

Rusya’daki hizipsel çekişmeler, ülkenin sosyal yapısından askeri istihbari ekonomik yapısına kadar hemen her alandaki yaşanmaya başlanan ve yaşanacak olan dönüşümün en çabuk şekilde başlaması sağlandı.

Rusya batısındaki askeri birliklerin hareketliliği de karmaşıklaştı ve darbe esnasında pek çok birlik ve nihayetinde de Wagner farklı bölgelere intikal ettirildi.

Önce Ukrayna sonrasında da yaklaşmakta olan hegemonya değişimi ve çok kutuplu dünyaya geçiş sürecinde yaşanacak olan küresel çaptaki askeri ve ekonomik krizlere karşı topyekun hazırlığın da tam anlamıyla başlangıcı yapıldı.

Bu bir son değil bu bir başlangıç ve batı medyasındaki aşırı sessizlik ve sürekli anlam getirme fakat getirememe çabası da bunun bir yansıması. Batı medyası ne zaman bir olay hakkında aşırı sessiz veya tamamen yüzeysel anlamsız haberler silsilesi yapıyor ve bu dengesiz ve sakin hükümet açıklamalarıyla destekleniyorsa orada batı için pek istenen şeyler yaşanmıyor demektir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: