HAREKET SONRASI: BİR ÇATALLANMA NOKTASI

Dugin, Rusya’da yaşanan isyan teşebbüsü ile korkmadan yüzleşmek gerektiğini söylerken, suçu Batı’ya yükleyip kendi mesuliyetini görmeyerek yapılması gerekenleri yapmayıcı politikanın en kötü tercih olduğunu vurguluyor. Wagner’e karşı Wagner olmak tabiri de, Üstad’ın, Yeniçeri’ye karşı Yeniçeri olma ikâzını hatırlatıyor.

Aleksandr DUGİN

24 Haziran olayları ile ilgili olarak birçok insanın bilincinin başa çıkamadığını fark ettim. Bu yüzden insanlar genellikle “olmadı”, “gerçek değildi”, “kasıtlı olarak oradaydılar” gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bu, yaşananların acı verici etkisini hafifletmenin tek yoludur. Anlam dünyasının alanlarıyla özellikle ilgilenmeyen geniş bir toplumun savunma tepkisi söz konusu olduğunda, bu anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durumdur: rutin yaşam akışının sürekliliği için boşluklar aranır, olaylar mikroskobik veya yokmuş gibi algılanır. Ancak aynı şeyi analizde ciddi ve derin olduklarını iddia eden kişiler aktardığında, sadece acıklı görünüyor. Gerçekten de, 24 Haziran olaylarının akut aşaması çözüldü, ancak henüz her şey tam olarak sona ermedi: resmi makamların tabloyu netleştirmek için bazı somut adımlar atması gerekiyor ve ancak o zaman biraz netlik sağlanacaktır. Bu arada, süreç tamamlanmamışken anlamlara ilişkin yorum yapmak erken olabilir, sonuç farklı olabilir. Başlayan ve devam eden bir şeyin sonunda anlamı olacaktır, ancak bundan önce değil. Bu tür kritik olaylar zinciri yaşanırken pek fazla yapılacak bir şey yok. Bizi tam bir analiz bekliyor.

Ancak, 24 Haziran 2023’te yaşananlar, son anda atlatılan bir Rus devlet olayının, aslında çok yüksek bir bedelle, canavarca bir felaketin ilk akorunu oluşturduğunu gördüm.

Şimdiye kadar, özünde, tutku sorunu açıkça ortaya çıktı. Sistemin merkezinde ölümcül bir kayıp olduğunda, kendiliğinden çevrede yoğunlaşmaya başlar. Bir kutupta net bir tutku fazlalığı görüyoruz, ancak diğer uçta net bir eksiklik var. Görünüşe göre bu, gücün ana enerji sorunu ve acilen çözülmesi gerekiyor.

Pareto’nun elitler teorisi açısından, bu, elitlerin ve karşı-elitlerin çatışması olarak tanımlanır. Zaten iktidarda olan elit, yeterli bir güce sahip değilse, er ya da geç iktidardan uzaklaştırılacak, ancak fazla güç niteliklerine sahip olan ancak iktidara kabul edilmemiş karşı-elit tarafından devrilecektir.

Bu nedenle, yasallık ve meşruiyet sorunu akut hale gelmiştir: isyancılar sorunu radikalleştirmiş olsalar da, yalnızca gündeme getirmişlerdir ve sorun kesin olarak çözülmemiştir, ancak şimdi bizimle burada ve kaçınılamazdır.

Bu bir dönüm noktası, bir çatallanma noktasıdır. Kısacası, iki karar alma senaryosu vardır: iyi olan ve korkunç olan. Görünen o ki mevcut durumla ilgili olarak hiçbir iyi şey yok, tıpkı kötü birşey olmadığı gibi. Kötü bir senaryo hemen korkunç bir senaryoya dönüşecektir.

İyi senaryoya bakalım. Bazı kritik kurumlarda personel kararları ve şimdiye kadar neredeyse her şey açıktır. Bazıları kahraman diğerleri hain ve korkak olduğunu kanıtladı. Kuşkusuz kahramanlar Putin ve Lukaşenko’dur, onlar ülkeyi kurtaranlardır, uçurumun üzerinde süzülürken, ancak bu durumu mümkün kılanlar, onu besleyenler, önlemeyenler ve başladığında uygun şekilde yanıt veremeyenler onlara ise sevgi dolu bir veda etmelidir. Bu tür bir karar, üstün gücün konumunu güçlendirecek ve sarsılan saygıyı, gerçek Egemen’e olan inancı yeniden tesis edecektir.

Bununla birlikte, şimdi Prigozhin’in alelacele ilan ettiği genelleştirilmiş programa dikkat edilmelidir: toplum, seçkinler adına adalet, onur, cesaret ve zekadan büyük ölçüde yoksundur. Böyle bir eksiklik zaten patlamaya neden oluyor. Öyleyse neden bu fikir yetkililerin kendileri tarafından benimsenmesin? Putin şimdi (ve her zaman) bunu yapabileceği ve kesinlikle başaracağı bir konumda. Dolayısıyla:

Elitleri değiştirin,

korkakları ve hainleri cezalandırın,

sadık ve cesur olanları ödüllendirin,

ideolojiyi vatansever öz farkındalık, sosyal adalet ve toplumu savaşa gerçek anlamda dahil etme yönünde düzeltin.

Daha az PR, daha fazla gerçeklik ve her şey yerine oturacaktır.

Genel olarak, gerçekliği PR ile değiştirmek mutlak bir kötülüktür. Bu balon er ya da geç patlayacak ve bir siyasi sistem yerine sadece büyük bir medya kurgusu olduğunda, felaket kaçınılmaz olacak ve en önemlisi: yalanların yasaları er ya da geç kendi yalanlarımıza inanmamıza neden olur. Bu son aşamadır.

Korkunç senaryo. Her şeyi olduğu gibi bırakın, hiçbir şeyi değiştirmeyin. 24 Haziran ve onun figürleriyle ilgili olarak medyadan ve blog dünyasından her türlü atıftan kaçının. Ayaklanmayla ilgili vatanseverlik çağrılarını suçlayın. Her şeyi Batı’ya ve onun entrikalarına yükleyin. Liberalizm lehine sonuçlandırın ve her şeyi halkla ilişkiler teknikleriyle ve zafer konuşmalarıyla doldurun.

Sizi korkutmak istemem, ancak böyle bir kararın sonuçlarını açık bir şekilde hayal etmenizi öneriyorum. Olup bitene neden olan tam olarak buydu. Hiçbir şey değiştirilmezse, felaket tekrarlanacak ve bu sefer ölümcül olacaktır.

Kimin daha yüksek derecede bir tutkuya sahipse o kazanır. Ruh kazanır. Askerler ve savaşçılar vardır, görev askerlerin içindeki savaşçıları uyandırmaktır.

Olup bitenden yanlış bir ders çıkarırsak, vay halimize!

Hemen toparlanmalıyız. Düşman ikinci, daha güçlü saldırı dalgasını başlatıyor. Wagner isyanını yenmenin tek yolu kendimiz Wagner olmaktır.

Galiplerden oluşan bir orduya, zafer kazananlar ordusuna ihtiyacımız var.

Editör: Ş. Ali Göçmen

Kaynak: GEOPOLİTİKA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: