POLİS CİNAYET İŞLEDİ, İSYAN TETİKLENDİ

Fransa’nın Nanterre kentinde, polisin 17 yaşında bir çocuğu dur ihtarına uymadı diye ateş açarak öldürmesinin ardından kentte büyük protestolar düzenlendi. Onbinlerin katıldığı gösteride “katil polis” sloganları atıldı. Belediye binası ve bir okulda da yangın çıktı. İtfaiyeciler yangınlara müdahale ederken kentin farklı mahallelerinde Polis ve eylemciler arasında çatışmalar çıktı. Olaya tepki gösterenler Nanterre, Suresnes, Mantes-la-Jolie gibi farklı kentlerde sokaklara inerek, çöp bidonlarını ve araçları ateşe verdi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin gece boyu (Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece) süren olaylarda 31 kişinin gözaltına alındığını, 24 polisin yaralandığını, yaklaşık 40 aracın da ateşe verildiğini aktardı. Bugün de olayların devam etmesi ihtimaline karşı 2 bin polis konuşlandırılacak.

İSYAN BÜYÜYOR – 150 kişi gözaltında

Salı günü başlayan gösteriler dün de sürdü. Paris’te polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı, en az 150 kişi gözaltına alındı. Gösteriler başka kentlere de yayıldı.

En yoğun çatışmaların görüldüğü yer, adı Nahel M olarak açıklanan gencin öldürüldüğü, Paris’in batısındaki banliyölerden Nanterre oldu.

Göstericiler Nanterre’de polise molotof kokteyli attı, bir elektrik tesisini yaktı. Le Monde gazetesi, polisin Nanterre’den kısmen çekilmek zorunda kaldığını bildirdi. Sosyal medyada yayılan videolarda araçların yakıldığı, dükkanların yağmalandığı görülüyor.

Paris’te birçok karakola molotof kokteyli atıldı. Fransa’nın kuzeyindeki Lille kentinde de göstericiler polisle çatıştı. Şehrin banliyölerinden Mons-en-Barœul’de Belediye Meclisi binası tahrip edildi.

Ülkenin batısındaki Rennes şehrinde ise ellerindeki meşalelerle Nahel M için anma töreni düzenleyen 300 kadar kişi polis tarafından zorla uzaklaştırıldı.

Bugün sabaha kadar devam ettiği bildirilen gösterilede silâh sesleri duyulduğu, polisin yetersiz kaldığı kimi yerlerde ordunun devreye sokulduğu, hükümetin kimi bölgelerde olağanüstü hâl ilân edebileceği konuşuluyor.

Göstericiler polis karakolları başta olmak üzere kamu binalarını ateşe verirken, bakamatikleri elektirikli testerelerle keserek boşalttıkları da sosyal medyada paylaşılan görüntüler arasında…

Le Monde’a göre polis ilk ifadesinde, Nahel M’nin kendilerine zarar vermek amacıyla aracını üzerlerine sürdüğünü söyledi. Ancak, internette yayımlanan ve Fransız haber ajansı AFP’nin teyit ettiği görüntüler polisi yalanlıyor.

Nahel M’nin ölümüyle ilgili olarak iki ayrı soruşturma açıldı. Bir soruşturmada kamu görevlisinin cinayet işlemesi, diğerinde de sürücünün aracını durdurmaması ve bir polis memurunu öldürme girişiminde bulunduğu iddiası incelenecek.

Bir komşusu, Nahel M’nin ailesinin Cezayir asıllı olduğunu söyledi. Nahel M, Fransa’da bu yıl trafik polisinin dur ihtarına uymamasının ardından öldürülen ikinci kişi oldu. Fransa’da geçen yıl bu şekilde 13 kişi öldürülmüştü ve bu sayı bir rekordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: