IRAK’TAN BAŞKA MÜSLÜMAN YOK MU?

Irak, İsveç yönetiminin yeniden Kur’an-ı Kerim’i yakılmasına izin vermesinin ardından İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’u “istenmeyen kişi” ilân etti. Irak, İsveç Büyükelçisi Jessica Svardstrom’u sınır dışı etme kararı aldı. Bağdat yönetimi, “istenmeyen kişi” olarak ilan ettiği Svardstrom’un ülkeyi terk etmesini istedi.

Başbakan Muhammed Şiya es Sudani’nin Irak’ın İsveç Büyükelçiliği MaslahatgüzarınI da geri çekmesi yönünde talimat verdiği bildirildi.

Svardstrom’un Irak’tan sınır dışı edildiği karar, Iraklı protestocuların Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına yeniden izin veren İsveç’i protesto etmek amacıyla Bağdat’taki İsveç Büyükelçiliğine baskın düzenlemesinin sonrasında alındı.

Irak’ın İsveç’e tepkiis sadece diplomatik saha ile sınırlı kalmadı. Irak yönetimi, İsveç’in telekomünikasyon şirketi Ericsson’un lisansını da iptal etti.

Irak’ın verdiği mesaj: Kurân yakanlarla konuşacak bir şeyimiz olmadığı gibi onların ürettiği malların ülkemizde satılarak ülkemizde para kazanması ve sonra da dinimize hakaret etmelerine razı değiliz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: