AMASRA’DA ÖLÜME YOLLANAN 43 MADENCİNİN DAVASI…

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında 14 Ekim 2022’de 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin yaralandığı patlamaya ilişkin 7’si tutuklu 23 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 195 sayfalık iddianamenin, Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinin ardından 25-28 Nisan ile 3-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen celselerin ardından davanın üçüncü celsesi başladı.

Bartın Adliyesi’nde özel olarak oluşturulan salonda yapılan duruşmada, 118 müşteki dinlenilecek.

Öte yandan bazı müştekiler ile patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları, sanıklara duruşma salonuna getirildikleri esnada tepki gösterdi.

Dönemin müessese müdürü Selçuk Ekmekçi her bir madenci için “olası kast ile adam öldürme” suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Ekmekçi ilk duruşmada ölen madencileri sorumlu tutarak, “Olaydan 20 gün önce kartiyeye gittiğimde barutçunun üzerinde gaz ölçüm cihazı yoktu, yazılı tutanak tuttum. Bu zincirlemede bir halka görevini yapmazsa kaza kaçınılmazdır. Ben denetim görevimi yerine getirdim. Vicdanım bu konuda rahattır” demişti.

“FİRMA PARA İSTİYOR” DİYE YAPIM İZNİ İSTEDİLER

Öte yandan madende facia olmadan önce yapımı defalarca ertelenen ve faciada ihmal olarak değerlendirilen havalandırma sisteminin yapımı için TTK’nın, mahkemeye dilekçe verdiği anlaşıldı. TTK’nın pervane ile ilgili olarak mahkemeye yolladığı yazıda, ihaleyi alan firmanın pervaneyi takmak ve ücretini de almak istediği, olay mahallinde bu işlemin yapılabilmesi için mahkemenin izni gerekmesi dolayısıyla TTK’nın mahkemeden izin istediği ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: