GARANTİLİ ÖDEME SOYGUNU: İLK 6 AYDA CEBİMİZDEN 23.7 MİLYAR TL ÇALINDI

Kamu-Özel-İşbirliği (KÖİ) adı altında milleti soymanın farklı bir çeşidini icat eden AKP’nin hüküm sürdüğü İmânsız İslâmcılık rejiminde inşa edilen otoyol ve köprüler için halktan çalınarak yandaş müteahhitlere ödenen garanti ödeme tutarında 2023’ün bilançosu ortaya çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre, devletin kasasından garanti ödemeler için bu yılın ilk 6 ayında 23 milyar 768 milyon TL’ye ulaştı. Evet İmânsız İslâmcılık rejimi… İmânı olanlar milletin cebine el atıp, tüyü bitmemiş yetimin hakkına el koyup yandaşlara aktarır mı? Yolsuzluğu, hırsızlığı engelleyememek başka, sistemleştirmek, mafyalaşmak, bunları ifşa edenleri de kanun yoluyla hesaba çekmek başka… 3000 aile rejimi, hukuk da onlar için, polis de…

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, kamu bütçesine önemli bir yük getirdiği gerekçesiyle eleştirilmesine karşın iktidarın yaygınlaştırmaya devam ettiği gelir garantili otoyol ve köprü projelerinin kamuya maliyetine ilişkin yeni veriler ortaya çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğünün 2023 yılı Kurumsal ve Mali Beklentiler Raporu’na göre bu yılın ilk 6 ayında garantili projeler için Karayolları’nın kasasından 23 milyar 768 milyon TL çıktı.

2022’nin ilk 6 ayında aynı kalem için Karayolları Genel Müdürlüğü, müteahhitlere 8 milyar 901 milyon TL’lik ödeme yapmıştı. Böylece geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre garantili ödemelerde neredeyse üç kat artış yaşanmasıyla birlikte milletten de 3 kat para soyularak yandaşalra aktarılmış oldu. Bu yılın başında otoyol ve köprülerde garanti ödeme için başlangıç ödeneği 53 milyar 650 milyon TL olarak belirlenirken, yeni tabloya göre yıl sonu gerçekleşme tahmini de 60 milyar 116 milyon TL olarak güncellendi.

Sermaye giderlerinde büyük artış

Öte yandan kurum bütçesindeki sapmanın sermaye giderlerinde de yaşandığı ortaya çıktı. Bu yılın başında sermaye giderleri bütçesi için 45 milyar TL’lik kaynak ayrılırken, henüz yılın ilk 6 ayında bu bütçenin büyük bir kısmı harcanarak 31 milyar 246 milyon TL’lik ödeme yapıldı. Aynı kalem için yıl sonu gerçekleşme tahmini de 114 milyar 254 milyon TL’ye yükseltildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: