EMEKLİLER ARTIK KANUNLARA GÖRE DE RESMEN “FAKİR VE YARDIMA MUHTAÇ”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na göre “fakir ve yardıma muhtaç” durumda olanların başvurabileceği Aile Destek Programı’na başvuracak hâle gelen emekli, dul ve yetim sayısının 3 milyonu aştığını açıkladı. Dernek, bu nedenle Türkiye genelindeki 122 şubesine genelge göndererek emekli, dul ve yetimlerin Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü yönetimindeki Aile Destek Programı’na başvurabilmeleri için yardımcı olunmasını istedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü yönetiminde olan Aile Destek Programı’na başvurmak için “Hane içindeki kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 3’te 1’inden az olması hâlinde, hane fakir ve yardıma muhtaçtır” şartı aranıyor.

122 ŞUBE BAŞKANLIĞINA GENELGE GÖNDERİLDİ

TÜED, birçok emeklinin artık bu programa başvuracak hâle geldiğini açıkladı. 122 şube başkanlığına genelge yollayan TÜED; emeklilerin, dulların ve yetimlerin programa başvurabilmeleri için yardımcı olunmasını istedi.

ÇİFT KİŞİLİK HANEDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN EMEKLİ GELİRİ 3 BİN 750 LİRA

Net asgari ücret olan 11 bin 402 liranın 3’te 1’i 3 bin 800 liraya denk gelirken aylık 7 bin 500 lira gelire sahip iki kişilik emekli ailesinin, kişi başına düşen gelirinin ise 3 bin 750 lira olduğuna dikkat çekildi. 7500 lira aylık alan iki kişilik bir emekli ailesinde, kişi başı gelir, asgari ücretin üçte birinden az olduğu için, emekli ailesi, kanunî olarak fakir ve yardıma muhtaç statüsüne girmiş oluyor.

“EMEKLİLERİMİZ, TÜED ŞUBELERİ ARACILIĞIYLA YA DA E-DEVLET ÜZERİNDEN BİZZAT BAŞVURABİLİR”

Konuya ilişkin açıklama yapan TÜED hukuk danışmanı avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, programın kapsamının genişletilmesi ile getirilen Çocuk Destek Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre belirlenecek ek yardım da ödeneceğini belirtti. Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

“Ne yazık ki bu durum; emekli, dul ve yetimlerimizin, yasada tanımlandığı şekliyle ‘fakir ve yardıma muhtaç’ duruma geldiklerinin yasal tespiti olmuştur. Derneğimizce yapılan hesaplamalara göre 3 milyonun üzerinde emekli, dul ve yetim topluluğumuz bu durumu yaşamaktadır. Hane içindeki kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 3’te 1’inden az olması hâlinde emeklilerimiz, TÜED şubelerine başvurup ya da e-devlet üzerinden bizzat başvurup aile destek yardımından faydalanabilirler.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: