Burkina Faso Başkanı İbrahim Traore: “ARTIK ESKİ AFRİKA YOK. AFRİKA’NIN BATI REJİMLERİNE KÖLELİK DÖNEMLERİ SONA ERDİ VE TAM BAĞIMSIZLIK SAVAŞI BAŞLADI. HÜRRİYET İÇİN CAN ALIP CAN VERECEĞİZ.YA VATAN YA ÖLÜM!”

Nijer’de gerçekleşen darbe ile iktidardaki Batı işbirlikçilerinin alaşağı edilmesinin ardından, Nijer, Batı’ya altın ve Uranyum ihracatın durdurduğunu ve artık Batı’nın kendilerini sömürmelerine izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Nijer’in kararını Burkina Faso da takip etti.

Burkina Faso Devlet Başkanı İbrahim Traore de Fransa ve ABD’ye uranyum ihracatını yasakladığını duyurdu.

Burkina Faso Lideri İbrahim Traore duyurusunda;

“Afrika’nın Batı rejimlerine kölelik dönemi sona erdi ve tam bağımsızlık savaşı başladı. Ya vatan, ya ölüm.” İfadelerine de yer verdi.

Afrika’da emperyalistlerin düzenini bozan liderlerin başında gelen İbrahim Traore Burkina Faso’da Fransa varlığını bitireceğini söyledi. Avrupa’da yer yerinden oynadı!

İşte Traore’nin o sözleri:

“Sekiz yılı aşkın bir süredir emperyalist yeni-sömürgeciliğin en barbarca, en şiddetli biçimiyle karşı karşıyayız.

Kölelik kendini bize dayatmaya devam ediyor. Atalarımız bize bir şey öğrettiler: Kendi isyanını üstlenemeyen bir köle, acınmayı hak etmez.

Kendimiz için üzülmeyiz, kimseden bizim için üzülmesini istemeyiz. Burkina Faso halkı kalkınmalarını yeniden başlatmak için teröre karşı savaşmaya karar verdi.

Artık eski Afrika yok. Batı’ya kölelik dönemi sona erdi. bağımsızlık savaşı başladı. Hürriyet için can alıp can vereceğiz.

Afrika’nın Batı rejimlerine kölelik dönemi sona erdi, tam bağımsızlık savaşı başladı. Ya vatan, ya ölüm.”

İbrahim Traore, 1988 yılında Burkina Faso’da dünyaya gelmiştir. Müslüman Öğrenciler Derneği’nin bir kurumu olan Ouagadougou Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamıştır. 2010’da Burkina Faso ordusuna katılan Traore, 2020’de yüzbaşı rütbesini aldı. 2019’da kurulan özel bir terörle mücadele birimi olan “Kobra” özel kuvvetler birliğine katılmıştır.

İBRAHİM TRAORE’NİN ASKERİ KARİYERİ

Traore, 2022 yılının ocak ayında gerçekleşen askeri darbenin bir parçası olarak ilk defa gündeme geldi. Darbeden sonra Burkina Faso devlet başkanlığına gelmiştir. Burkina Faso Darbesini destekleyen ve Koruma ve Restorasyon için Yurtsever Hareketi olarak cunta ekibinin içinde aktif görevler aldı. Burkina Faso’da cihatçı gruplara karşı aktif mücadele ve çalışmalar yürütmüştür.

Avrupa emperyalizmine karşı duruşu ve Avrasya ülkeleri ile yakın temas kurmaya çalışan Başkan Traore, sık sık bağımsızlık ve Fransa mücadelesine vurgu yapan açıklamalarıyla gündeme gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: