NİJER’DE DIŞ GÜÇLERİN ASKERÎ MÜDAHALESİNE KARŞI “HALK GÜÇLERİ” OLUŞTURULDU

Nijer’e, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) içindeki Batı işbirlikçisi rejimler tarafından askeri müdahale yapılacağı söylentileri, Nijer halkını da harekete geçirdi.

Associated Press’in haberine göre, Nijer halkı ECOWAS güçlerinin olası askeri müdahalesine karşı orduya destek sağlamak için çeşitli hazırlıklarda bulunuyor.

ECOWAS kaynaklı artan tehditler kapsamında askeri müdahale ihtimaline karşı Nijer’in başkenti Niamey’de halkın cuntaya destek vermesi çağrısı ve hazırlıkları yapılıyor.

Halkın herhangi bir askeri müdahale durumunda cuntaya destek çıkmak üzere katılabileceği “Nijer’i Savunma Gönüllüleri” adı altında bir oluşum da kurulmuş durumda.

Nijer cuntası devrik lider Bazum’u ‘vatana ihanet’ten yargılayacak Nijer cuntası devrik lider Bazum’u ‘vatana ihanet’ten yargılayacak

“Nijer’i Savunma Gönüllüleri” yapılanmasına katılacak gönüllülerden çatışmalarda yer almaları, sağlık alanında hizmet vermeleri ve teknik-mühendislik işlerinde görev almaları bekleniyor.

Gruba gönüllü alımları cumartesi günü başkent Niamey’de ve yabancı güçlerin ilk olarak müdahalede bulunabileceği Nijerya ve Benin sınırındaki şehirlerde yapılacak. Nijerya ve Benin hükümetleri Nijer’e olası bir askeri müdahaleye katılabileceklerini sinyalini vermişti.

18 yaşından büyük her Nijerlinin katılabileceği “Nijer’i Savunma Gönüllüleri”nin cunta tarafından kurulmadığı, bilakis bir halk girişiminden ibaret olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Mepa News

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: