BELÇİKA’DA POLİSİN İŞLEDİĞİ CİNAYETE KARŞI PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Belçika’da Cuma günü 31 yaşındaki bir sürücünün polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından hafta sonu Liège banliyölerinde göstericiler ve polis arasında şiddetli protestolar ve çatışmalar patlak verdi.

İlk gösteriler 31 yaşındaki gencin Liège şehri yakınlarındaki Oupeye’de öğleden sonra polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından Cuma gecesi gerçekleşti.

İddiaya göre, 31 yaşındaki sürücü dikkatsiz araç kullandığı iddiasıyla trafik kontrolü sırasında iki polis tarafından durduruldu. Belçika basınında yer alan haberlere göre, sürücü polisin sözünü dinlemedi ve bir polisi ezdi.

Protestolar yakındaki Herstal şehrine de sıçradı ve kamu malına zarar vakaları yaşandı.

Sürücünün ölümüyle ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Polis memurlarını temsil eden CSC Polisi Daimi Sekreteri Anthony Turra La Libre’ye yaptığı açıklamada, “Bu aşamada hiçbir şey […] bunun meşru müdafaa sonucu olabileceği gerçeğini sorgulamamıza izin vermiyor,” dedi.

İki polis memuru şu anda hastanede. Birinin ezilmekten dolayı kemikleri kırılırken, diğeri şok geçirdiği için hastanede bulunuyor.

Oupeye’nin sosyalist belediye başkanı Serge Fillot’a göre ise ayaklanmalar ‘sosyal medya üzerinden yayılan asılsız bilgilere (özellikle de kurbanın yasadışı bir şekilde sırtından vurulduğuna)’ dayanıyordu. Duygusal tepkinin üzerine ‘polis karşıtı bir intikam duygusunun’ geldiğini de sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı ayrıca, “Bazıları [sürücünün ölümünü] bir adaletsizlik olarak görüyor, bazıları ise Fransa’da Nahel’in ölümüyle yaşananlarla paralellik kuruyor,” dedi.

Kaynak: Harici

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: